Türkiye’de de adım başı karşımıza çıkan kahve devi Starbucks, ön ödemeli kartlardan aldığı parayı yönetmek için kripto para kullanmaya hazırlanıyor.

Kahve denince akla gelen dev marka Starbucks’ın dünya çapında 30 binden fazla mağazası bulunuyor. Şirket, uzun yıllardır dünyanın en çok konuştuğu konulardan biri olan Kripto Para deryasına giriş yapmak için kollarını sıvamış vaziyette. Starbucks, ön ödemeli kartlarını yönetmek adına kripto para kullanmayı planlıyor.

Starbucks bir fin-tech devi olabilir

Starbucks dengeleri değiştirecek bir adım atarak varlık yönetimini yukarıda anlattığımız şekilde genişletiyor. Bu, Starbucks’ı Kore bankalarıyla mücadele edebilecek hale getirecek ve dev kahve zinciri, kahve zinciri olmaktan çıkıp bir Fintech devi olabilir.

Starbucks, milyonlarca müşterisine kahve alıp içebilmeleri için ön ödemeli SBUX kart hizmetini sunuyor. Bu da 1.6 milyar dolarlık bir bütçenin ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Yani Seattle merkezli Starbucks için bu yöntem resmen biçilmiş kaftan. Çünkü faiz ödemeden müşterilerinden ödünç para almanın yolu gibi gözüküyor.

Blockchain Capital’in kurucusu Gavin Brown geçtiğimiz yılın Nisan ayında şu öneride bulunmuştu: Binlerce şirketi, on binlerce çalışanı olan çokuluslu şirketler (Tam olarak Starbucks) ön ödemeli kartları kullanıp kendi coinlerini çıkarabilirler.

Gavin Brown’un bu söyledikleri ne kadar gerçekleşir ya da hiç gerçekleşmez bilinmez ama Starbucks’tan henüz kendi kripto parasını çıkartıp kullanacağına dair bir emare gözükmüyor. Fakat şunu da söylemeden geçmeyelim. Kripto paralara çok soğuk yanaşmayan Starbucks, ICE destekli Bitcoin borsası Bakkt’a büyükçe bir yatırımda bulunmuştu.

İki şirket şimdilerde Seattle merkezli şirketin müşterileri için kripto para ile ödemeyi mümkün kılacak olan bir uygulamayı yapıp kullanıma sunmanın peşinde.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!