Stellar, ödeme işlemlerinin hızlı biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan ve blockchain (blok zincir) teknolojisi altyapısıyla çalışan bir elektronik ödeme ağı protokolüdür. Ödeme ağının dijital para birimi Lumens (XLM) adlı coin’dir ancak genelde Stellar, Stellar Coin, Stellar Lumens ya da Stellar XLM gibi isimlerle anılır.

Ripple şirketi bünyesinde çalışan iki geliştirici tarafından kurulmuş olan Stellar, Bitcoin block zincirinden ayrı bir protokole sahiptir ve temel amacı merkeziyetsiz bir ödeme ağı olmaktır. Stellar projesini yürüten Stellar Vakfı, Stellar XLM  Lumens dışında, merkeziyetsiz borsa ve Horizon API gibi projeleri de hayata geçirmiştir.

Stellar ne işe yarar?

Stellar ağı, finansal kurumları, ödeme sistemlerini ve gerçek kişileri düşük maliyetlerle birbirine bağlayan bir ödeme teknolojisi ağıdır. Ağın temel prensibi, her türlü değerin düşük ücretler ve komisyonlarla alınıp gönderilmesini sağlamaktır. Bir vakıf bünyesinde olmasına rağmen merkeziyetsiz bir ağ olan Stellar ağı, dünya çapına dağıtılmış olan, birbirinden bağımsız olarak işletilen sunucular üzerinden çalışır ve bu sunucular, ağı oluşturan dağıtık defter teknolojisini oluşturur. Stellar ağında bir transfer işlemi ortalama 5 saniye içinde tamamlanmaktadır. Ağda aynı anda binlerce işlem yapılabilir.

Stellar XLM Lumens, madenciliği yapılamayan bir dijital para birimidir. Stellar ağı ilk başlatıldığında 100 milyar adet Stellar XLM Lumens üretilerek piyasaya sürüldü ayrıca ilk 5 yıl boyunca Stellar XLM Lumens arzı %1 arttırılarak devam etti. Şu an piyasada 50 milyar adet Stellar XLM Lumens bulunmaktadır ve arz sona ermiştir. Bu 50 milyar Stellar XLM Lumens’in 27,5 milyar adedi Stellar Vakfı tarafından elde tutulmakta, 22,5 milyar adedi ise dolaşımda bulunmaktadır. Stellar Geliştirme Vakfı, elindeki 30 milyar adet Stellar XLM Lumens’i birkaç yıl içinde dolaşıma sokacak. Stellar XLM Lumens ilk piyasaya sürüldüğünde belli bir miktarda coin, Ripple (XRP) ve Bitcoin sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılmıştır.

İlginizi Çekebilir:  ICO nedir? ICO nasıl yapılır? ICO'ya nasıl katılırım?

Ukrayna’dan Stellar (XLM) hamlesi

Stellar XLM Lumens, CoinSwitch isimli siteye göre, gelecek beş yılda büyüme potansiyeli taşıyan dijital para birimleri arasında gelmektedir. Uzmanlar, 2025 yılına kadar Stellar XLM Lumens’in değerinin 3 ile 5 Amerikan Doları civarında artacağını belirtmektedir. Bu tahminlerde Stellar’ın IBM ile yaptığı işbirliğinin yanı sıra, Ukrayna Hükümeti ile Ukrayna’nın resmi fiziki para birimi olan Grivna’yı dijitalleştirmek için yapılan anlaşmanın da etkisi vardır. Öte yandan bankalar ve finans kuruluşları da, Ripple örneğinde olduğu gibi, hem hızlı para transferine olanak sağladığı, hem de karşılarında kurumsal bir yapı olduğu için Stellar ağını ve Stellar XLM Lumens’i kullanmaya sıcak bakmaktadır. Ayrıca Stellar Vakfı, alternatif ödeme kanallarını da hayata geçirmek için blok zincirine katmanlar eklenme mantığına dayalı Lightning Network üzerinde çalışmaktadır.

Ripple (XRP) coin ile Stellar XLM Lumens arasında, benzer yapıya sahip olsalar da çeşiti farklar bulunmaktadır. Örneğin, Ripple Stellar XLM Lumens’a göre daha merkeziyetçi bir yapıya sahiptir. Ripple’ın ana aması bankalar ve finans kurumları ile ortaklıklar yürütmek iken, Stellar Vakfı bu banka ve finans kurumlarına erişimi olmayan insanları hedeflemektedir. Hepsinin ötesinde Ripple, kâr amacı güden bir şirket iken, Stellar Vakfı kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur.

Stellar Lumens (XLM) hangi borsalardan nasıl alınır?

Stellar XLM Lumens, kripto para piyasasında yaklaşık 9 Milyar Dolar değere sahiptir. Tüm Stellar XLM Lumens arzı tamamlandığında bu değerin 20 Milyar Dolar’a yükselmesi tahmin edilmektedir. Yazının yayımlandığı tarihte 0,40 Amerikan Doları değerinde olan Stellar XLM Lumens, kripto para pazarında 10. sıraya sahiptir.

Piyasaya sürüldüğünde 1 adedi 0.001227 Amerikan Doları olan Stellar XLM Lumens, en yüksek değerine 2014 Kasım’ında 0,93 Amerikan Doları ile ulaşmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin ile Ethereum arasındaki farklar nelerdir?

Stellar XLM Lumens, Binance, Paribu, BTCTurk, Bitpanda gibi kripto para borsalarından Türk Lirası ile alınabilmekte ve birçok kripto para borsasında alım-satım, transfer (çekme ve yatırma) işlemleri yapılabilmektedir.

Stellar (XLM) XLM Coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!