Apple kurucu ortağı Steve Wozniak, dünyanın en değerli kripto para birimi Bitcoin‘i matematiksel ve saf bir varlık olarak gördüğünü söyledi ve 21 milyon ile sabit olan arzını övdü. Wozniak, Bitcoin bir şirket tarafından yönetilmeyen bir şey ve matematiksel olarak oldukça saf. Ve ben doğaya her zaman insanlardan daha çok inanırım” ifadelerini kullandı.

Steve Jobs ile birlikte Apple’ı kurarak dünyayı değiştiren Steve Wozniak, Bitcoin ile ilgili övgü dolu ifadeler kullandı. Wozniak, hükümetlerin Bitcoin’i kontrollerinden çıkmasına asla izin vermeyeceklerini söyleyerek, “Kripto seçimlere kadar, yaşadığımız hayatta öncekinden farklı olarak yapabileceği farklı şeyler için blok zinciri aracılığıyla çok fazla vaatte bulunuyor. İnsanlar tarafından kolayca değiştirilemeyen çok güvenilir bir formata sahip. Hükümetler kripto paralarda hakimiyeti kaybetmek istemeyecektir.” şeklinde konuştu.

Wozniak’tan enflasyon vurgusu

Yahoo Finance’e verdiği röportajda Bitcoin’in bir emtia olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı ile ilgili konuşan ve dünya genelinde artan enflasyona dikkat çeken Apple kurucu ortağı, “ABD dolarına bakın, hükümet yeni dolarlar yaratabilir, borç alabilir veya borç verebilir. Ancak Bitcoin matematiktir, matematiksel saflıktır. Asla başka bir Bitcoin yaratılamaz. Çünkü Bitcoin’in bildiğimiz bir yaratıcısı bile yok. Bitcoin bir şirket tarafından yönetilmiyor. Sadece matematiksel olarak saf. Ve ben de doğaya her zaman insanlardan daha çok inanırım.” sözlerini sarf etti.

Wozniak, konuşmasının devamında “Eğer enflasyon varsa, satın aldığınız evinizin değeri 40 yılda 10 kat artar ve akıllı bir yatırımcı olduğunuzu düşünürsünüz; ama hayır, bu sebepten dolayı eski bir eviniz var. Eskiden yeni bir eviniz vardı ama hükümet değeri konusunda kazançlı olduğunu söyleyip sizi vergilendiriyor. Hükümet tüm vergilerini enflasyondan karşılıyor.” dedi.

Steve Wozniak kimdir?

Dünyanın en ünlü bilgisayar yazılımcılarından birisi olan Steve Wozniak, dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan ve dünyayı değiştiren Apple’ın “Woz” lakaplı yöneticisidir. Wozniak, genç yaşlarda telefon sistemlerini hackleyerek bedava uzun mesafe telefon görüşmeleri yapmıştır. Daha sonra Wozniak en yakın arkadaşı Steve Jobs ile beraber Apple’ı kurmuş ve bilişim dünyasında bir devrime imza attılar. Sadece 100 milyon dolarlık serveti bulunan; 11 Ağustos 1950 San Jose Kaliforniya doğumlu Wozniak, Fortune’a verdiği röportajda “Yatırım yapmıyorum. Böyle şeyler yapmıyorum. Paranın yanında olmak istemedim çünkü para değerlerinizi yozlaştırabilir.” şeklinde ilginç bir açıklama yapmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Microsoft, doğrudan Bitcoin’e kurulu kimlik protokolünü duyurdu
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.