Kripto para yatırımı yapan hemen hemen herkesin merak ettiği ve uygulamak istediği ‘Stop Loss’ yöntemine dair bütün detaylar haberimizde…

Stop Loss Order, zarar durdurma veya kayıp durdurma emri olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Stop Loss’un kullanılmasındaki temel amaç; spekülasyona açık, dalgalı ve sürekli piyasalarda gerçekleşebilecek olası kayıpları azaltmak amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Stop Loss, kişilerin sermayesini nasıl kullanmak istedikleriyle doğru orantılı olarak belirlenecek bir araçtır. Örneğin, 10.000 Dolar’dan 1 tane Bitcoin aldınız. Yükseleceğini umuyorsunuz ama aynı zamanda piyasanın düşüşe geçebileceği gibi bir duruma da olası bakıyorsunuz. Bu durumda belirleyeceğiniz limitten Stop Loss emri koyarak olası kayıpları engelleyebilirsiniz. Örneğimizde 1 Bitcoin almıştık ve Bitcoin’in fiyatı 10.000 Dolar’dı. 500 Dolarlık bir kaybı Bitcoin için olası gördüğümüzü ve bizi yıpratmayacağını varsayarsak, Stop Loss emrini koyacağımız nokta 9.500 Dolar’dır. Eğer Bitcoin 9.499,999 Dolar’a düşerse, Stop Loss emrimiz devreye girecek ve elimizdeki Bitcoin satılacaktır.

Ancak Stop Loss’un çalışmayacağı belirli noktalar vardır, bunlar çakılma anları veya boşluklu hareketlerdir. Örneğimizde koyduğumuz 500 dolarlık Stop Loss emri 1000 dolarlık düşüş durumunda çalışmayabilir.

Stop Loss’u Nasıl Kullanabiliriz?

Bazı yatırımcılar, portföylerini belirli aralıklara bölüp Stop Loss özelliğini kullanmakta, örneğimizden devam edersek. Bizim için olası düşüş limiti 9.500 Dolar’dı. Elimizdeki Bitcoin’i 5’e bölelim ve 5 farklı noktaya Stop Loss emri koyalım. 10.000 Dolar’a almıştık, ilk emrimizi 0.2 Bitcoin satışı ile 9.900’e ikinci emrimizi 0.2 Bitcoin satışı ile 9.800’e şeklinde sırasıyla 9.500’e kadar emirlerimizi girelim. Bu işlemlerden sonra, eğer Bitcoin 9.899 Dolar’a düşerse elimizdeki Bitcoin’in 5’te 1’ini satmış olacağız. Ancak o noktadan geri dönmesi durumunda elimizdeki 0.8 Bitcoin ile kâr etmeye devam edeceğiz. Bu satış emirlerine ek olarak, alım emirleri de girilebilir ve elinizdeki Bitcoin miktarı arttırılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ripple (XRP) Nedir? Nasıl Alınır?

Kademeli Hareketli Stop Loss Nedir?

Kademeli Hareketli Stop Loss, kârınızın arttığı oranda Stop Loss emrinin aralığının da artması olarak özetlenebilir. Örnek olarak, %1 kârdan sonra koyduğunuz Stop Loss emrini, kârın %50’si olarak ayarladınız. Eğer kârınız %2 seviyesine yükselirse, Stop Loss emrini kârın %60’ı olarak, %3 kâr seviyesindeyse %70 olarak güncelleyebilirsiniz. Bu durumda, %3’lük bir artış seviyesinden sonra piyasada kısa süreli bir dalgalanma başlarsa, ilk koyduğunuz Stop Loss emri sebebiyle gerçekleşecek istenmeyen Stop Loss emirlerinin önüne geçmiş oluyorsunuz. Kademeli Hareketli Stop Loss’ta kar yükseldikçe, elde edilen kârın daha fazlası riske atılmaktadır.

İz Süren Stop Loss Nedir?

İz Süren Stop Loss, sabit seviyeyi değil, belirlediğiniz kayıp miktarının gerçekleşmesi durumunda elinizdeki varlığın satılmasını öngörür. Örneğimizden devam edecek olursak, takip seviyesi olarak 100 Doları belirledik. Aldığımız Bitcoin, 11.000 Dolara yükseldi. Takip seviyesini 100 Dolar olarak belirlediğimiz için artık Stop Loss emrimiz 10.900 Dolar’a yükselmiş oldu. İz Süren Stop Loss, kâr kaybını önlemeye yönelik bir metoddur.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.