Kripto para yatırımcılarının en fazla kullandığı işlem hamlelerinden olan stop loss, bu piyasada hayati önem taşır. Peki stop loss nedir, stop loss nasıl yapılır, stop loss ne demek? Bunu içeriğimizde açıklamaya çalıştık…

Kripto para piyasası çok dalgalı bir kur sistemine sahiptir. Kripto paraların değerleri günler içinde hatta bazen haftalar içinde yükselip düşebilmektedir. Özellikle yeni çıkan ya da yakın zamanda değerlenen coin’ler bazen aynı gün içinde bile iki kat, kimi zaman ise daha da fazla değerlenebilir ya da değerleri düşebilir. Bitcoin ya da Ethereum gibi daha büyük hacimli kripto paraların bile değerleri gün içinde ciddi anlamda değişimler gösterebilmekte, ani yükselişler ve düşüşler olabilmektedir.

İşte bu ani fiyat düşüşlerinde, söz konusu coin’i aldığınız fiyattan ya da belirlediğiniz bir taban fiyattan satmak ve zarar etmemek için girilen ileri tarihli emirlere “stop loss” yani “kaybı durdur” emri denir.

Daha somut örnek vermek gerekirse : Tanesi 1 Dolar’dan x bir coin’e 100 Dolar yatırım yaptınız. Bu coin’in fiyatı 2 Dolar’a çıkarsa %100 kar etmiş olursunuz. Peki ya işler yolunda gitmez de coin’in fiyatı düşerse? Diyelim ki coin’in fiyatı 0,5 Dolar’a düştü. Yarı yarıya zarardasınız.

İşte stop loss emri, bu ihtimale karşı verilir.

Söz konusu coin’in fiyatı için aldığınız fiyata ya da küçük de olsa kar etmek önemliyse, aldığınız fiyatın üstünde gözünüze kestirdiğiniz bir fiyata stop loss emri girersiniz. Diyelim ki 1,10 Dolar’dan stop loss emri girdiniz. Bu, emir defterine “Söz konusu coin’in piyasa fiyatı 1,10 Dolar ve altına düştüğü an hepsini sat” emri olarak işlenir. Böylece zararın önüne geçilir.

Çoğu kripto para borsası stop-loss emirlerini destekler.

Kimi borsalarda stop loss emirleri için daha detaylı seçenekler belirlemek de mümkündür. Örneğin aşamalı olarak stop loss emirleri verebilirsiniz. Mesela “1,30 Dolar’ın altında düştüğünde %25’ini, 1,20 Dolar’ın altına düştüğünde %25’ini, 1,10 Dolar’ın altına düştüğünde %50’sini sat.” gibi emirler vererek, sert düşüş ihtimaline karşı ana paranızı garantiye alabilir hatta ufak da olsa bir kar edebilirsiniz. Bu yöntemle ayrıca sert bir düşüş olmaması yani aldığınız fiyatın altına inmemesi ve daha yukarılarda bir yerde destek noktası bulması ihtimaline karşı da, tüm yatırımınızı panik satışına karşı korumuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir:  IOTA (MIOTA) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Diyelim ki 1 Dolar’dan aldığınız coin 2 Dolar’a kadar çıktı ve sonra 1,25 Dolar’a düştü. Ancak 1,25 Dolar’ı destek noktası yaptı ve daha fazla düşmeden tekrar yükselmeye başladı. Yukarıda bahsettiğimiz kademeli stop loss emri sayesinde, yatırımımızın sadece %25’lik kısmını otomatik satıp karımızı realize ederiz, kalan %75’lik kısmı ise boşu boşuna panik satışıyla bozdurmamış oluruz ve coin’in yükselmesi ile kar etmeye devam ederiz. Unutulmamalıdır ki, kripto para fiyatları arz-talep dengesine karşı çok hassastır. Panikle yapılan satışlar, domino taşları gibi, coin’in fiyatının daha da düşmesine neden olabilir.

Binance borsasında stop loss emri nasıl verilir?

“Piyasalar” sekmesinden emir vermek istediğiniz coin’in üstüne tıkladığınızda açılan grafikli ekrendan, “sat” butonuna basın. “Piyasa” yazan seçimin yanındaki küçük oka tıklayın, açılan menüden “stop-limit” i seçin. “Stop” seçeneği sizin belirleyeceğiniz tetik fiyattır. Yani satış emrini tetikleyecek fiyattır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, “x fiyat VE altı” şeklinde emir verdiğinizdir. Yani oraya yazdığınız fiyat da satışa dahildir. Örnek vermek gerekirse “stop” hanesine tetikleyici fiyat olarak 1 Dolar yazarsanız, söz konusu coin’in fiyatı 1 Dolar VE altına düştüğünde (1 Dolar dahil) satış yapılır. Eğer 1 Dolar dahil olmasın isterseniz, stop emrini 1,01 Dolar gibi bir küsüratla girin.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!