Uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen birisi Bitcoin yatırımlarında 52 milyon euro kadar kayıp yaşadı, İrlanda Yüksek Mahkemesi ise durumu inceledi, ceza kesilmesine ve yasadışı yollardan elde edilen gelirlere el konulması gerektiğine karar verdi.

Yerel bir gazete olan Independent’in 19 Şubat tarihli haberine göre, mahkeme Clifton Collins isimli şahısın uyuşturucu ticaretine karıştığını kabul etti. Collins, Suç Varlıkları Bürosunun (CAB) Collins’e ait varlıklara el konulması başvurusuna itiraz etmedi.

Yetkililer, Collins’i trafikte durdukları sırada aracında bir miktar esrar ile karşılaştılar ve şahsı araştırmaya başladılar. Araştırmalar sonucunda İrlanda Polisi Galway’deki bir köyde bir adrese ulaştı ve Collins ile bağlantısı olduğu iddia edilen yerde çok sayıda kenevir bitkisi ele geçirildi.

Collins ilk zamanların yatırımcısıydı

Collins, Bitcoin’e erken bir dönemde yatırım yaptığı ve Bitcoin’den yüklü miktarda gelir elde ettiği düşünülüyor. Suç Varlıkları Bürosu, mahkemenin kararı sırasında varlıkların kaçırılmasını engellemek amacıyla Collins’in hesaplarını dondurdu.

Mahkeme Collins’in yatırımlarını muhtemelen uyuşturucu satışlarından elde ettiği gelirlerle yaptığını düşünerek cezai işlem uygulamaya karar verdi. Collins’e ait Bitcoinlerin ele geçirilmesi  2019 yılında Suç Varlıkları Bürosunun ele geçirdiği en büyük (62 milyon euro) varlık olarak kayda geçti.

Kripto paralar ve uyuşturucu satıcıları

Kripto paralar ve suç dünyası arasında bir korelasyon gözüküyor. Bu korelasyonu kripto paraların gizlilik özelliği sağlıyor. 2018’in Ekim ayında Christopher Bania, Wisconsin Mahkemesi tarafından uyuşturucu ticareti sebebiyle suçlu bulunduktan sonra 17 Bitcoin’ine (yaklaşık 150 bin dolar) el koyulmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!