İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex vurgunuyla alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Soylu, 2 milyar dolarlık vurgun yapıldığı iddiasını yalanlayarak kendisiyle fotoğraf çektiren CEO Faruk Fatih Özer’i tanımadığını yineleyerek “Sokağa çıktığım zamanda insanlarla fotoğraf çektiririm. Kimseden çekinmem, potansiyel olarak herkesi suçlu görmüyorsam fotoğraf çektiririm” dedi.

NTV canlı yayınına konuk olan Bakan Soylu, son dönemde ülke gündemini büyük ölçüde meşgul eden ve 2 milyar dolarlık vurgun yaptığı iddia edilen Thodex CEO’sunun yurt dışına çıkması ile ilgili kapsamlı değerlendirmede bulundu.

“2 milyar dolarlık bir bulgu sözkonusu değil”

İçişleri Bakanı, Thodex operasyonunun sürdüğünü söyleyerek, “77 kişi gözaltına alındı, halen gözaltında olanlar var. Bu hadise ortaya çıkar çıkmaz bir kırmızı bülten kararını Adalet Bakanlığı’na iletti. Biz hemen Interpol’e ilettik, ertesi gün kırmızı bülten çıkarıldı. Arnavutluk İçişleri Bakanlığı ile görüştük. 4 ülkede ekiplerimiz çalışma yapıyor. soruşturma yürüyor.” şeklinde son durumu özetledi.

Soylu, ana akım medyada sıkça dillendirilen 2 milyar dolar rakamının tamamen yalan olduğunu ifade ederek, “2 milyar dolar haberi çıktı, bu büyük bir para. Para piyasasıyla ilgilenenler niçin buna itiraz etmedi diye baktık. Özellikle ben bilirkişilerin çağrılmasını istedim. Acaba bu rakamları büyütüp sansasyonel bir olay mı yaratmaya çalıştılar diye. Arkadaşlarımızın şu ana kadar öğrendikleri 108 milyon dolarlık bir portföy var. İşlem hacmi ve portföy ayrı şeylerdir. Muhasebecisinden bilgisayarlarından bu bilgiyi çıkardık. Burada böyle bir avukat dile getirdi, 2 milyar dolar öyle kaldı. 2 milyar dolarlık bir bulgu sözkonusu değil.” dedi.

“İnsanlar makamımıza gelip fotoğraf çekilmek isteyebilir”

Medyada sıkça yer bulan Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in kendisini makamında ziyaret ettiği sırada çekilen ve sonradan ortaya çıkan fotoğraf olayıyla ilgili de, “Biz koruma kulelerinin içinde yaşayan birileri değiliz. Sokağa çıktığım zamanda insanlarla fotoğraf çektiririm. İnsanlar bizim makamımıza geldiğinde fotoğraf çektirmek isteyebilir. Kimseden çekinmem, potansiyel olarak herkesi suçlu görmüyorsam fotoğraf çektiririm. Adamın bir kusuru varsa yarın öbür gün hakkında işlem yapılabilir. Herkesin elinde akıllı telefon olduğu bir çağda, Soğuk Savaş döneminin suçlamalarıyla karşı karşıya kalacak halimiz falan da yok. Bunu da hiç önemsemem yani.” yorumunu yaptı.

İlginizi Çekebilir:  Amazon teslimatları artık drone'la yapacak
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.