SushiSwap, tek cümleyle özetlemek gerekirse merkeziyetsiz bir borsadır (DEX). Başka bir merkeziyetsiz borsa olan UniSwap’ten çatallanarak üretilmiştir.

UniSwap bir De-Fi yani merkeziyetsiz finans projesi olmasına rağmen yönetişim konusunda kullanıcılarına çok fazla söz hakkı tanımamaktadır. SushiSwap ise bu soruna bir çözüm olarak, tamamen kullanıcıların kontrolünde ve yönetiminde olan bir merkeziyetsiz borsa olarak geliştirilmiştir.

SushiSwap, açılmasının ardından birkaç gün içinde 1 Milyar Amerikan Doları’nın üzerinde işlem hacmine kilitlenmiş likiditeye sahip olarak, dikkatleri üzerine çekmiştir.

SushiSwap da UniSwap gibi likidite sağlayıcıların (LP) likidite havuzlarına fon eklemesiyle çalışan Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) modeline dayanır. SushiSwap’ın kendi yönetişim token’ine yani kendi yerel dijital para birimine SUSHI token denir. SUSHI coin iki fonksiyona sahiptir : token sahipleri borsa yönetimi üzerinde söz sahibi olur ve borsanın kazandığı komisyon gelirlerinden pay alır.

Token dağıtımı için ortaya konan likidite madenciliği (yield farming) formülü, yeni token’lerin ortaya çıkmasına önayak olmuştur. Bu sayede ön madencilik yapılmadan, herkesin eşit derecede token sahibi olma imkanı vardır.

SUSHI token sahipleri, borsa yönetiminde söz sahibi olarak bir SushiSwap Geliştirme Önerisi (SIP) sunabilir. Bu öneriler topluluk tarafından token karşılığında oylanır ve kabul görürse uygulanır.

SUSHI coin, likidite madenciliği ile dağıtılır. Yani belirli likidite havuzlarına fon yatıran kişiler, UniSwap LP Toke’lerini SushiSwap staking havuzlarına yatırarak SUSHI coin kazanır.

USDT-ETH, USDC-ETH, DAI-ETH, sUSD-ETH, COMP-ETH, LEND-ETH, SNX-ETH, UMA-ETH, LINK-ETH, BAND-ETH, AMPL-ETH, YFI-ETH ve SUSHI-ETH işlem çiftlerinde staking yapılarak SUSHI coin kazanılabilir.

SushiSwap nasıl kullanılır?

https://app.uniswap.org adresinden UniSwap’e girin. “Pool” sekmesine tıklayın. “Add Liquidity” tıklayın. Baz varlık olarak ETH’i seçin. Altta “Select token” e tıklayın ve UMA’yı seçin. Likidite havuzuna eklemek istediğiniz ETH ve UMA miktarlarını seçin. Şimdi ETH-UMA UNI-V2-LP kazandınız.

İlginizi Çekebilir:  Uniswap'taki hacim önceki gün, yüzde 450 artarak 7 milyar dolar'a ulaştı

https://sushiswap.org’a girin. MetaMask ya da WalletConnect cüzdanlarınızdan birini siteye bağlayın. Unlock Wallet’e tıklayın. Şimdi SUSHİ bakiyenizi görebilirsiniz.

“Menu” sekmesine tıklayın. Buradan bir seçenek seçin. “Approve” diyerek SushiSwap’e sizin adınıza token’lerinizi çekme yetkisi verin. Stake etmek istediğiniz miktarı seçin.

İstediğiniz zaman SUSHI coin’lerinizi çekebilir, LP token’lerinizi alabilir, ETH ve UMA’larınızı tekrar bu LP token’ler ile geri alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!