Swift, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın kısaltılmış şeklidir. Türkçeye tercüme edersek; Bankaların Uluslararası Finansal İletişim Topluluğu diyebiliriz.

Bu topluluğa kayıtlı bankaların, aralarında fon/para transferi sağlamasına yardımcı olan bir sistemdir. Merkezi Brüksel’dedir. Sistem ‘’BIC’’ denilen banka kimlik kodlarıyla, her bankaya bir kimlik vermektedir. BIC/Swift, ISO 9362 olarak da bilinir. Swift, 1973 yılında kurulmuş bir topluluktur. 8 veya 11 haneli kodlardan oluşurlar ve bir standartları vardır.

Amerika’da öğrenim gören çocuğunuza para yollamayı düşünüyorsunuz. Bankanızın şubesine gittiniz, yollayacağınız bankanın adını söylemenizin bankalar için pek bir karşılığı yoktur. Bunun yerine Ziraat Bankası’na ait Swift kodunu söylerseniz işleminiz kolaylıkla gerçekleştirilecektir.

Kodların oluşturulmasında; kullanılan ilk dört karakter banka kodunu temsil eder, ardından gelen iki karakter ülkenin kodunu, son iki karakterse yerel koddur. Eğer 11 haneli kod verilmişse, sona eklenecek üç karakter şube kodunu ifade eder.

İşlemlerinizi saat 17.00’dan önce yani mesai saatleri içerisinde gerçekleştirirseniz; iki iş günü içerisinde, 17.00’dan sonra gerçekleştirirseniz üç iş günü içerisinde transfer işleminiz gerçekleştirilecektir.

Swift işlemlerinde; gönderici, aracı ve alıcı olmak üzere üç banka vardır. İşleme giren üç adet banka olduğu için, Havale/EFT’ye göre daha maliyetli ve daha yavaştır.

Swift ücretleri, kullandığınız banka ve onun anlaşmalı olduğu bankaların fiyat politikalarına göre değişiklik gösterir. Ancak ortalama bir fiyat aralığı vermemiz gerekirse, 10.000 Dolar için 10 ila 60 dolar arasında olacaktır. Eğer kullanılan bankalar arasında anlaşmalar var ise bu ücretin daha da düşük olması muhtemeldir. Aynı zamanda bazı bankalar, özel müşterinin Swift işlemlerinden ücret talep etmezler.

Günümüzde her banka online veya mobil bankacılık hizmeti sunduğu için, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan, Swift işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Swift işlemleriniz için bir döviz hesabınız bulunmak zorundadır. Online veya mobil bankacılık ile döviz hesabınızı rahatça oluşturabilirsiniz. Döviz hesabı oluşturulacağı zaman, hangi ülkeye para göndereceğinize ve o ülkenin hangi para birimini kullandığına dikkat etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Zenzo (ZNZ) coin nedir nereden ve nasıl alınır?

Ülkemizdeki bazı bankaların Swift kodları şunlardır:

  • ZiraatBankası: TCZBTR2A
  • İşbank: ISBKTRIS
  • HalkBank: TRHBTR2A
  • VakıfBank: TVBATR2A
  • Garanti: TGBATRIS
  • YapıKredi: YAPITRISXXX
  • Akbank: AKBKRTIS
  • Denizbank: DENITRIS
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.