Swift, uluslararası para transfer yöntemlerinden biridir. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’ın (Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği) baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

Kısacası swift, banka hesaplarını kullanarak uluslararası para göndermek için kullanılan yöntemlerden biridir.

Swift yapabilmek için bir döviz hesabına ihtiyacınız vardır. Bankanız size 11 haneli bir swift kodu verir. Banka şubelerinden ya da internet bankacılığı üzerinden swift işlemi yani swift para transferi yapılabilir.

Eğer swift işleminiz saat 17:00’den önce yapılmışsa iki gün içerisinde, 17:00’den sonra yapıldıysa üç gün içerisinde para transferi gerçekleşir. Bazı bankalar 13:45’ten önce yapılan işlemlerde ek bir işlem farkı alarak aynı gün içinde gerçekleşmesini sağlayabilir.

Uluslararası para transferi başka nasıl yapılır?

Swift artık çağdışı kalmış bir yöntemdir. Hem paranın gönderilmesi ve alıcının hesabına yatması çok uzun sürer, hem de zahmetlidir. Günümüzde bir para transferi için 2 ya da 3 gün beklemek neredeyse imkansız hale gelmiştir. Alım-satım, alışveriş gibi işlemlerde 3 gün çok uzun bir süredir.

Ayrıca swift işlem ücretleri yani komisyonları çok yüksektir. Düşük miktarlarda para gönderilecekse swift yapmak istendiğinde bazen işlem komisyonu, gönderilecek paradan bile fazla tutabilir. Gönderim masrafının alıcıdan düşülmesi halinde alıcı zarar eder. Gönderim masrafını gönderici karşılaması halinde, normalde göndermesi gerekenden çok çok fazla para ödemiş olur.

Bunun yerine artık kripto para transferleri tercih edilmektedir.

Kripto para gönderimlerinde işlemler saniyeler içerisinde gerçekleşir. Yani para birkaç saniye içinde alıcıya ulaşır. Ayrıca kripto para transferlerinde işlem ücretleri çok düşüktür. Bu sayede mikro para transferleri yani çok düşük miktarda paralar bile gönderilebilir.

Swift yerine kolayca, hızlı ve çok ucuz biçimde ülkeden ülkeye para göndermek için öncelikle bir kripto para borsasında hesap açmalısınız. Bu çok kolay bir işlemdir. Daha sonra banka havalesi ya da kredi kartıyla bu borsadaki hesabınıza Türk Lirası ya da Euro, Dolar yatırabilirsiniz. Bu yatırdığınız parayı Dogecoin ya da Litecoin gibi işlem ücreti düşük bir kripto paraya çevirip, alıcının dijital para cüzdanına göndermeniz yeterlidir. Para transferi saniyeler içinde gerçekleşir ve çok çok düşük bir komisyon ödenir. Aynı şekilde siz de yurtdışından para alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  WazirX Coin (WRX) nedir, nereden ve nasıl alınır?
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!