Doğu Afrika ülkesi Tanzanya, kendi merkez bankası dijital parası (CBDC), piyasaya sürmek için hazırlıklara başladı.

Ülkenin merkez bankası Bank of Tanzania’nın başkanı Florens Luoga, 20. Finansal Kurumlar Konferansı’nda dünya ülkelerinin büyük ilgi duyduğu ve araştırma aşamasında ya da deneme sürecinde olan CBDC konusunda Tanzanya’nın da bu benimsemekten geri kalmamasını sağlamak için konferansta “Tanzanya Bankası kendi CBDC’sine sahip olmak için hazırlıklara çoktan başladı” dedi.

Geçen ay Nijerya, eNaira adlı kendi CBDC’sini başlatan ilk Afrika ülkesi oldu. eNaira ülkenin fiziki para birimini tamamlayan bir ürün olarak kullanımda. eNaira, Doğu Karayip Merkez Bankası ile de çalışan fintech firması Bitt tarafından geliştirildi.

Tanzanya Bankası, kripto para birimlerine karşı temkinli olmaya devam ediyor ve halka ülkede yasal olarak yetkilendirilmedikleri için bunlara yatırım yapma konusunda dikkatli olmalarını tavsiye etmeye devam ediyor.

Öte yandan Nijerya, bu yılın başlarında ülkenin merkez bankası finansal kurumların kripto borsalarına hizmet vermesini yasaklamıştı. Ancak yasağa rağmen, eşler arası işlemlerin Nijerya’nın kripto ticareti faaliyetinin büyük kısmını oluşturduğu bildiriliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.