Son zamanlarda spor kulüpleri birbiri ardına dijital ekonomiye ve kripto para piyasasına adapte oluyor. Bunun en büyük örneği, taraftar token ya da fan token denilen, futbol kulüplerinin kendi dijital para birimleri olan taraftar coin’ler.

Ülkemizde Galatasaray, Trabzonspor ve İstanbul Başakşehir spor kulüpleri, dijital dönüşüme ilk adapte olan ve kendi taraftar coin’lerini piyasaya süren kurumlar oldu.

Taraftar token (fan token) nedir?

Taraftar token ya da taraftar coin, dijital bir varlıktır. Yani Bitcoin, Ethereum mantığında, son dönemlerde popüler olan token’ler Sushi ya da Filecoin gibi birer token, yani elektronik para birimidir.

Token ile coin teknik anlamda farklı şeyler olsa da, sıkça aynı anlamda da kullanılırlar. Esasen “coin” tabiri “token” kavramını da kapsar. (Bu konuda detaylı bilgi için Token nedir? Token ile Coin farkları nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.)

Fan token ne işe yarar?

Taraftar token’ler aslında birer fan token’i yani sadakat amaçlı sahip olunan dijital varlıklardır.

Taraftar coin’lere sahip olunduğunda, söz konusu spor kulübüne dair bazı avantaj ve haklara sahip olursunuz.

Bu taraftar coin’lere sahip olarak söz konusu futbol kulübüne olan sadakatinizi de ifade edebilirsiniz.

Ancak tamamen tarafsız ve profesyonel yaklaşarak, bunları bir yatırım aracı olarak da görebilirsiniz. Yani bir (örneğin) Fenerbahçe taraftarı olarak Galatasaray coin’e sahip olmanızın hiçbir engeli de, sakıncası da yoktur.

Fan token’ler nasıl kullanılır?

Taraftar token’leri söz konusu futbol kulübünün çok küçük miktarlardaki birer hissesi gibi düşünün.

İlginizi Çekebilir:  Fenerbahçe Token, alım satıma açıldığı ilk dakikalarda rekor fiyata ulaştı

Yani, kendi coin’ini piyasaya çıkarmış bir spor kulübünü borsaya açılmış olarak, taraftar token’leri de hisse senetleri olarak düşünebilirsiniz.

Siz de bu hisse senetlerine yani taraftar coin’lere sahip olarak kulübün hissedarı sayılırsınız. Elinizdeki taraftar token miktarı ne kadar çoksa, hisseniz de o kadar fazladır.

Taraftar token’ler, bir tür taraftar coin ekosistemi (platformu) olan socios.com isimli site tarafından üretilirler.

Taraftar token sahipleri, kulüp tarafından bu platformda oluşturulan anketlerde oy kullanarak, kulübün yönetiminde söz sahibi olurlar.

Örneğin takımın yeni formasının tasarımı ve renginden tutun da, hazırlık maçında teknik direktörün sahaya süreceği ilk 11’e kadar kulüp yönetimi ile ilgili bir çok karara kadar birer hissedar olarak görüşlerini bildirirler.

Ayrıca taraftar token sahipleri, çeşitli ödüllere ve avantajlara da sahiptir. Bunların arasında söz konusu kulübün maçlarından önce ısınma esnasında futbolcuların yanına sahaya inmek ya da VIP olarak maçları stadyumdaki özel bölümlerden izlemek gibi… Yine taraftar token sahiplerine maç bileti, hatıra forma gibi hediyeler verilir.

Fan token’ler yatırım aracı mıdır?

Evet, taraftar token’ler birer hisse senedi mantığıyla ele alındığında aynı zamanda birer yatırım aracıdır. Kulübün başarısı ve değeri ile orantılı olarak bu token’lerin değeri de yükselir veya artar. Aynı zamanda birer dijital para birimi yani coin oldukları için, değerleri arz-talep dengesiyle de doğru orantılıdır. Yani söz konusu taraftar token’ler ne kadar çok talep edilir, alıcı bulursa değerleri o kadar yükselir.

Taraftar coin’lere yatırım yapmak için o kulübün taraftarı olmak zorunda değilsiniz. Profesyonel olarak düşünüp, değerleneceğini düşündüğünüz spor kulübünün taraftar token’ine uzun vadeli yatırım yapabilirsiniz.

Fan token’ler kulüplere ne sağlar? Hangi kulüplerin taraftar token’leri var?

Cevap basit: Likidite yani sıcak para. Alınan her taraftar coin, o kulübün kasasına değeri karşılığında giren nakit paradır. Örneğin X takımının taraftar token’inin fiyatının 1 Dolar olduğunu ve 5 milyon adet piyasaya sürülüp, hepsinin satıldığını varsayarsak, o kulübün 5 Milyon Dolar’lık hissesi satılmıştır ve kulüp kasasına 5 Milyon Dolar girer.

İlginizi Çekebilir:  Shiba Inu coin (SHIB) rekorlar kırmaya devam ediyor! Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

Socios platformu üzerinde şu an Juventus, Roma, Paris Saint Germain, Galatasaray, Atletico de Madrid, Barcelona, Atletic Club Independiente, Apollon Limassol, Trabzonspor, Young Boys, Sint-Truidense, Novara ve İstanbul Başakşehir futbol kulüplerinin taraftar coin’leri satılmaktadır. Ayrıca e-spor kulüplerinin de kendi taraftar (fan) token’leri vardır.

Paribu’da hangi kulüplerin taraftar token’lerini alabilirim?

Türk kripto para borsalarının en bilinenlerinden biri olan Paribu, taraftar coin’leri ilk listeleyen borsa olmuştu. Şu an Paribu borsasında Türk Lirası karşılığında alınabilen fan token’ler şunlardır :

Galatasaray (GAL), Trabzonspor (TRA), AC Milan (ACM), Juventus (JUV), Paris Saint-Germain (PSG), AS Roma (ASR), Atletico Madrid (ATM), Inter.

Binance’ta hangi kulüplerin taraftar coin’lerini alabilirim?

Dünyanın en popüler kripto para borsalarından biri olan Binance üzerinden de taraftar token alabilmek mümkündür. Türk Lirası karşılığında Binance üzerinden alabileceğiniz taraftar coin’ler ise: AC Milan, Atletico de Madrid, Roma, PSG, Barcelona ve Juventus.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.