Son yaşanan Binance hack saldırısı dünya çapında büyük bir yankı uyandırdı. Bitcoin borsalarının hacklenmesi yeni bir gelişme değil. Önceden beri bu sektörün en önemli sorunlarından birini oluşturuyor. Hackerlar, kripto paraların tanınmasının ve ticaretinin sıklaştığı 2011 yılından bu yana borsalara gözlerini dikmiş durumda.

Buradan yola çıkarak Chepicap, kripto para borsaların tarihinde gördüğü en büyük soygunları listeledi. Binance saldırısı ise bu listede kendine 5. sırada yer buldu.

9. Cryptopia (Çalınan tahmini kripto paranın değeri 16-23 milyon dolar)
Yeni Zelandalı kripto para borsası Cryptopia, sektörde kimsenin yatırım yapmadığı “shitcoin”leri listelemesi ile meşhur. Tanesi 1 satoshiden satılan yığınla altcoin üzerinden alım satım yapılabiliyordu ve insanlar projesine veya güvenilirliğine asla bakmadan alım yapıyorlardı.

Borsa 2019 yılı başlarında hacklendiğinde 1675 Ether ve çeşitli ERC-20 tokeni kayıplara karıştı. Hırsızlar toplamda 17 bin ayrı Ethereum cüzdanına erişim sağladılar. Firma yaptığı açıklamada toplam öz kaynaklarının %9.4’ünün çalındığını belirtti ve kapatılan borsa geçtiğimiz ay yeniden işlem almaya başladı.

8. Bancor (23.5 milyon dolar)
Merkeziyetsiz kripto para borsası Bancor, hackerların kripto para cüzdanını güncellemesine izin vermesi sonucunda 23.5 milyon dolar kaybetti. 12.5 milyon dolarlık Ether, 1 milyon dolarlık NPXS, 10 milyon dolarlık da Bancor yerel coini BNT kayıplara karıştı. Borsa müşterileri tarafından hiç de merkeziyetsiz olmadığı suçlamaları ile itham edildi.

7. Bithumb (30 milyon dolar)
Güney Koreli kripto para borsası Bithumb’dan, Haziran 2018’de 30 milyon dolarlık XRP’nin çalındı ve bu çalınma da en az Binance kadar duyuldu. Firma telaşa gerek olmadığını, çalınan tüm kripto paraların yerine iade edileceğini açıkladı. Bu açıklamanın hemen ardından dalga geçercesine borsa yeniden hack’lendi ve bu sefer 6 milyon dolarlık XRP ile 13 milyon dolarlık EOS kayıplara karıştı.

İlginizi Çekebilir:  İki Japon firması, havaleleri güçlendirmek için Ripple (XRP) teknolojisine yöneliyor
Bithumb.

6. Coinrail (40 milyon dolar)
Bithumb’ın ardından bir diğer Güney Kore borsası Coinrail de 2018 yılında saldırıya uğradı. Hackerlar toplamda 40 milyon dolarlık kripto para çalmayı başardılar. 1927 adet Ethereum, 2.6 milyar NPXS, 93 milyon ATX, 831 milyon DENT ve diğer bazı coinlerin akıbetini bilen yok.

5. Binance (41.6 milyon dolar)
Şu iki gün kripto para piyasalarının ana gündem maddesi Binance hack olayı oldu. Gündeme bomba gibi düşen haberde 7 bin BTC’nin çalındığı bizzat ChangPeng Zhao tarafından kamuoyuna duyuruldu. Hackerlar birden çok cüzdana sızmayı başardı ve aynı zamanda müşteri bilgilerini de ele geçirdi. Yatırımcıya güven konusunda seviye atlamış görünen Binance’in bile başına böyle bir olay gelebiliyorsa durumun oldukça ciddi olduğunu söylemek mümkün.

4.Bitfinex (72 milyon dolar)
Bitcoin borsalarını vuran tarihin en büyük saldırıları sıralamasında dördüncü sırada ise Bitfinex var. Bitfinex 2016 yılında hacklendiğinde en büyük kripto para borsası konumundaydı. Korsanlar, ünlü borsadan tahmini 72 milyon dolarlık BTC çaldı. Buna rağmen hâla işlem hacmi olarak çok yüksek ve güvenilir seviyede hizmet veriyor.

Bitfinex.

3.Bitgrail (170 milyon dolar)
Kripto para camiasında fazla bilinen saldırılardan olmayan
Bitgrail hack saldırısı o dönemde Raiblocks adındaki sonradan adını NANO olarak değiştiren bu kripto paranın dünya üzerinde sadece bu borsadan alınıp satılabiliyordu. Raiblocks’un popülaritesi artarken bu saldırı haberi geldi. O dönemde Raiblocks 10 dolar değerinin biraz üzerine tırmanmayı başarmıştı. Hackerlar, toplamda 17 milyon NANO’yu çalarak yaklaşık 170 milyon dolarlık bir zara verdi.

2.Mt Gox (450 milyon dolar)
Kripto para borsası hack olayı denilince ilk akla gelen borsa ise Mt Gox.
2014 yılında gerçekleşen ve sadece bir günde tamı tamına 850 bin Bitcoin çalındı. Mt Gox o günlerde piyasanın en büyük borsasıydı ve BTC’lerin %70’i bu borsada el değiştiriyordu, bu herkes için büüyk bir yıkım getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin, kritik seviyenin altına indi

1.Coincheck (530 milyon dolar)
2018 yılı başlarında meydana gelen hırsızlık olayında hackerlar, 500 milyon NEM tokeni kayıplara karışmıştı. Tokyo merkezli kripto borsasında yaşanan hack olayının Mt Gox kadar ağır sonuçlara sebep olmamasının sebeplerinden biri çalınan kripto paranın Bitcoin olmamasıydı. Coincheck bu açıdan hem en şanslı hem de zarar olarak en şanssız borsa olabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.