Kripto varlıklara olan ilgisi en yüksek ulus devlet olan Bulgaristan’ın Bitcoin rezervi tarihte ilk defa altın rezervlerini geçti.

Güneydoğu Avrupa Kanun Uygulama Merkezi’nin (SELEC) Mayıs 2017’de yaptığı bir basın açıklamasında, o zamanki değeri 500 milyon dolar olan 200 binden fazla Bitcoin’in Bulgaristan hükümeti tarafından bulunduğu ve bu kripto paralara el koyduğunu açıklamıştı.

Bitcoinler nasıl elde edildi?

Makedonya, Yunanistan, Romanya ve Sırbistan’da bağlantıları olan Bulgar vatandaşlarından oluşan organize bir suç örgütü, gümrük memurlarının bilgisayar sistemlerine virüs yoluyla erişip, taşıma işlemleri için sahte onay uygulayıp çeşitli teknolojik aleti ülke sınırları içine sokuyordu.

Suçluların yasa dışı faaliyetler sonucu ele geçen paraları takip edilmesi zor olduğu için Bitcoin’e yatırdığı ve yaklaşık 200,000 BTC civarında bir servete sahip oldukları biliniyordu ancak devlet buna son vererek BTC’lerine el koymuştu.

Şimdiki değeriyle 2 milyar dolar olan 200 binden fazla Bitcoin’i olduğu rivayet edilen Bulgaristan, 1.8 milyar dolar değerinde 40.4 tonluk bir altın rezervine sahip ve bu bakımdan dünyada 50. sırada yer alıyor.

Bulgaristan’ın altın rezervi.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.