Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, önümüzdeki iki yıl içinde halka açılmayı planlıyor. Rusya merkezli şirket, 30-50 milyar dolar değerinde halka arz plânını devreye sokacak. Telegram’ın ya Nasdaq’ta ya da Hong Kong Borsası’nda listelenmesi bekleniyor.

Kaynaklardan birine göre, Telegram‘ın listelenmesi için olası senaryolar piyasa dinamiklerine bağlı. Bu IPO, geleneksel bir halka arz modeli mi, doğrudan listeleme mi yoksa özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) ile birleşme ile mi olacak tam olarak netlik kazanmış değil.

Öte yandan Telegram’ın halka arz öncesi analiz yaptığı ve halka açılmak için en uygun bölgeye karar vermeye çalıştığı bildiriliyor. Vedomosti’nin haberine göre, şirketin hissedarları için en çok tercih edilen seçenek, Nasdaq veya Hong Kong Borsası’nda doğrudan listelenmek.

Hong Kong, Telegram için daha ‘güvenli’ bir bölge

Telegram kullanıcılarının %40’ından fazlası Asya’da bulunduğundan, Hong Kong sonunda şirketin tercih ettiği yer olabilir. 2023’te yapılması olası bir halka arz sırasında, bu sayının %50’ye kadar çıkması ve toplam kullanıcı sayısının yaklaşık 1 milyara çıkması bekleniyor.

Telegram’ın halka arz için Hong Kong’u seçmesinin bir diğer nedeni de 2018’de yapılan bir ICO sonrası şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile uzun süre başı derde girmesi olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Telegram Open Network (TON) isimli Blockchain ve GRAM isimli kripto para projesi ile ilgili Telegram’ı dava etmiş, 2020 yılında bu dava sonuçlanarak Telegram’ın SEC’ye 18.5 milyon dolar ceza ödemesi ve ICO (Token arzı) ile toplanan 1.2 milyar dolar da kullanıcılara iade edilmesine karar verilmişti.

2013 yılında gizlilik odaklı, reklamsız bir mesajlaşma uygulaması olarak kurulan Telegram, bu yılın başlarında, çoğu aktif olarak kripto para sektörü tarafından daha fazla kullanılır hale geşdi ve 500 milyon aylık aktif kullanıcıyı aştı.

İlginizi Çekebilir:  Ethereum (ETH), 2.146 doları aşarak tüm zamanlar rekorunu kırdı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.