Terra, DPoS block chain (blokzinciri) temelli bir merkeziyetsiz finansal uygulamalar altyapısı ekosistemidir. Platformun amacı, merkeziyetsiz bir stable coin (değeri bir fiziki para birimine endeksli olan dijital para birimi) yaratmaktır. Bu sayede kripto para birimlerinin finansal yapıyı değiştirme yolunda, geniş kitlelerin benimsemesini sağlamayı hedeflemektedir. Zira Terra platformunun geliştiricilerine göre kripto para piyasasındaki aşırı hareketlenmeler, geniş kitlelerin kullanımı için büyük bir engel teşkil etmektedir.

Terra (LUNA) coin ne işe yarar, Terra (Luna)’nın geleceği var mı?

Luna Coin (LUNA), Terra ekosisteminin küresel bir para birimi olmak üzere tasarlanan kripto para birimidir.

Bir başka deyişle Luna Coin (LUNA), değeri sabitlenmiş fiziki paralar kullanarak küresel ödeme sistemlerine güç sağlamayı amaçlayan bir blok zinciri protokolüdür. Bu sayede kripto paraların yenilikçi yapısını ve yararlarını, geleneksel para birimlerinin günlük istikrarlı fiyat yapısı ile birleştirerek arzını talebine oranlayarak otomatik ayarlayan Luna Coin (LUNA), yatırımcılarının arzın talebi karşılayacağı ölçüde kârlı döviz kurlarında takas yapmasını sağlar.

Terra geliştiricileri, kenarda duran ve piyasaya arz edilmeyen bir para biriminin işe yaramayacağı görüşünden hareketle 25 Milyar Dolar yıllık işlem hacmini hedefleyerek, 45 milyon kişiye ulaşmayı amaçlamaktadır.

Terra, tedarik sözleşmeleri ile istikrarlı bir fiyat politikası sağlayan bir elektronik para protokolüdür. Madencilik ile üretilen Luna Coin (LUNA), Terra platformunda ödül olarak sunulurken, madencilerin yarattığı seigniorage, işlemler için kullanılmaktadır. Böylece platformun güvenirliği ve istikrarı madenciler tarafından sağlanırken, madenciler de Luna Coin (LUNA) kazanarak kâr elde etmektedirler.

Ethereum block chain’i (blok zinciri) teknolojisi altyapısıyla çalışan Luna Coin (LUNA), Ryan Watkins isimli analist tarafından geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ortaya çıkması muhtemel paralel bir DeFi ekosisteminde patlama yapacağı ve 10 kat değerleneceği öngörüsünde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Hangi kripto para borsası ne kadar komisyon alıyor?

Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en yüksek işlem ücretine sahip olan dijital para birimi olan Luna Coin (LUNA), işlem ücretlerini sıfırlamayı hedef edinmiş diğer altcoin’lerin aksine bu stratejisi ile yıllık 26 Milyon Dolar işlem ücreti kârı elde ettiği ve bu durumda bir “kazanan” olduğu bir gerçek.

Seul merkezli Terraform Labs tarafından yönetilen Luna Coin (LUNA), yakın zamanda Mile Novogratz tarafından 25 Milyon Dolar’lık bir yatırım almış ve bunun ardından piyasalarda %100 değer kazanmıştır.

Öte yandan Terra ekosistemi, CHAI isimli bir merkeziyetsiz mobil ödeme uygulaması da sunuyor. Güney Kore’de oldukça popüler olan uygulama, anlık ödeme imkanı sunuyor ve komisyonları azaltıyor.

Terra ağı aynı zamanda hisse senedi ve emtiaların alım satım ve ticaretini yapmaya yarayan Mirror Protocol isimli merkeziyetsiz finans projelerini de bünyesinde barındırıyor.

Yazının yayımlandığı an itibariyle piyasada 953 milyon toplam arzın yaklaşık yarısını oluşturan 418 milyon adet Luna Coin (LUNA) dolaşımda bulunurken, 2,5 Milyar Dolar’lık market değeri ile 32. sırada bulunan Luna Coin (LUNA)’in, tüm arz tamamlandıktan sonra yaklaşık 6 Milyar Dolar piyasa değerine ulaşacağı öngörülüyor.

Terra (Luna) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

1 Luna Coin (LUNA) yazının yayım tarihinde 6.17 Amerikan Doları’na denk gelirken, 2020 Mart’ında 0.11 Amerikan Doları ile en düşük değerini gören Luna Coin (LUNA), 2021 Şubat’ında ise 8.41 Amerikan Doları ile tüm zamanların zirvesine ulaşmıştı.

İlk çıktığında 100 Amerikan Doları değerinde Luna Coin (LUNA) alan bir yatırımcı, elindeki varlığa hiç dokunmasaydı, %264 kâr elde etmiş olacaktı.

Luna Coin (LUNA), başta Binance olmak üzere birçok kripto para borsasında alınıp satılmakta, transfer (çekme ve yatırma, alma – gönderme) işlemleri yapılabilmektedir.

Terra (Luna) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!