Tesla CEO’su Elon Musk, yaptığı açıklamada Tesla’nın karbon emisyonu gibi çevresel gerekçelerle Bitcoin ile araç satışını askıya aldığını açıkladı. Bu gelişmenin ardından Bitcoin 3 bin dolara yakın bir düşüş yaşadı.

Elon Musk, yaklaşık 2 ay önce Tesla’nın Bitcoin ile ödeme alacağını açıklamıştı. Ancak dünyaca ünlü milyarder iş insanı, Bitcoin ile ödeme işlemlerinin çevresel endişeler nedeniyle askıya alındığını açıkladı.

Bitcoin madenciliğinde fosil yakıtların kullanımıyla ilgili endişeler nedeniyle bu kararın alındığını ve başka kripto paraların bu konuda daha az enerji harcayan diğer kripto paraların da değerlendirildiğini ifade etti. Bilindiği üzere Tesla, Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın almıştı.

Elon Musk’ın Twitter hesabından paylaştığı mesaj şu şekilde…

“Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği ve işlemleri için fosil yakıtların, özellikle de herhangi bir yakıtın en kötü emisyonuna sahip olan kömürün hızla artan kullanımından endişe duyuyoruz. Kripto paralar birçok düzeyde iyi bir fikir ve gelecek vaat eden bir geleceğe sahip olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevre için büyük bir bedeli olamaz. Tesla herhangi bir Bitcoin satmayacak ve madencilik daha sürdürülebilir enerjiye geçer geçmez bunu işlemler için kullanmayı planlıyoruz. Ayrıca Bitcoin’in enerjisinin / işleminin <% 1’ini kullanan diğer kripto para birimlerine de bakıyoruz.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!