Elon Musk‘ın CEO’luğunu yaptığı dünyanın en değerli şirketlerinden olan Tesla, Uzakdoğu merkezli CargoSmart Limited, Cosco Shipping Lines (COSCO), Şanghay Uluslararası Liman Grubu (SIPG) şirketleriyle işbirliğine gitti ve daha hızlı bir teslimat blockchain tabanlı bir kargo uygulaması geliştirdi.

Pilot proje, deniz aşırı ticareti hızlandırmak amacıyla okyanus gemileriyle alıcı ve nakliye acentesi doğrulama adımlarını en aza indirecek şekilde düşünüldü. Sonuç olarak, bu uygulama terminalde malları daha hızlı toplayarak nakliyecilerin teslimat pencerelerini karşılamasına ve hizmet kalitesi ile müşteri taahhütlerinin yerine getirilmesini sağlayacak.

Hedef daha hızlı teslimat

İlk test Aralık 2019’da gerçekleştirildi ve bir okyanus operatörü ile bir terminal operatörü, blockchain aracılığıyla gerçek zamanlı bir veri alışverişi yaptı. Şeffaf dokümantasyondan elde edilen değerleri ve aynı zamanda endüstri katılımcıları için verimlilik gösterdi. Böylelikle liman ticaretlerinde büyük bir bürokrasiye neden olan konşimentolar da daha kolay ve şeffaf biçimde oluşturulacak ve malın müşterilere ulaşımı daha kısa sürecek.

SIPG Operasyon ve İşletme Bölümü Yürütme Genel Müdürü Henry Huang, uygulamanın çözüm odaklı olduğuna dikkat çekerek “Uygulama, Şanghay Limanı’ndaki kağıtsız, güvenilir ve kesintisiz ticaret süreçlerine yönelik yolculuğumuzun önemli bir bileşeni olacak ve dünyadaki tedarik zinciri ortakları da faydalarını görecektir. Dünyaya daha iyi bir hizmet sunmak için daha fazla tedarik zinciri ortağı ile işbirliğini genişletmeyi umuyoruz.” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!