Şubat ayında 1.5 milyar dolarlık BTC alan Tesla, 2021 yılının ilk çeyreğinde 272 milyon dolarlık Bitcoin sattığını açıklamıştı. Tesla’nın patronları Elon Musk ile Tesla CFO’su Zachary J. Kirkhorn, yatırımcılarla birlikte bir yatırım toplantısı düzenledi ve ilk çeyrek verilerini değerlendirdi.

Sosyal medyadaki lâkâbıyla ‘Master of Coin’ olarak bilinen, Tesla’nın Finans Direktörü Zachary J. Kirkhorn, şirketin 272 milyon dolarlık satışının Bitcoin’de yalnızca yüzde 10’luk pozisyon azalttığına dikkat çekerek, “Tesla, Bitcoin’in uzun vadeli değerine inanıyor ve yatırımlar gelmeye devam edecek. Bu nedenle niyetimiz, sahip olduğumuz şeyi uzun vadeli tutmak ve müşterilerimiz araç satın alırken yaptıkları işlemlerden Bitcoin biriktirmeye devam etmektir.” ifadelerini kullandı.

Tesla neden Bitcoin sattı?

Kirkhorn, “Tesla, piyasanın nasıl geliştiğini izliyor ve müşterilerimizin söylediklerini dinliyor ancak bunu kurumsal bir hazine perspektifinden düşündüğümüzde, Bitcoin piyasasında ne kadar likidite olduğundan oldukça memnun kaldık.” dedi.

Kirkhorn, neden Bitcoin’i yatırım aracı olarak seçtiklerine dair soruya ise “Elon ve ben hemen kullanılmayacak şekilde nakit depolamak için bir yer arıyorduk, aynı zamanda likiditeyi koruyarak bundan bir miktar getiri elde etmeye çalışıyorduk. Bitcoin, günlük işlemler için hemen kullanılmayan ve bundan iyi bir getiri elde etmenin iyi bir karar olduğunu gördük ve Bitcoin şimdiye kadar kendini kanıtladı. Burada iyimser olmak için pek çok neden var ve kesinlikle yakından izliyoruz. Bitcoin piyasasında bu kadar likidite olmasından dolayı oldukça memnun kaldık. Satışı Mart ayı sonunda yaptığımızda da hızlı bir şekilde idame ettik. Nakit çekebilmek son derece önemlidir.” şeklinde yanıt verdi.

İlginizi Çekebilir:  Yatırımcı Raoul Pal: Temasek 2018'den beri düzenli olarak Bitcoin alıyor

Tesla, satın aldığı Bitcoin’lerden yaklaşık 101 milyon dolar kâr ettiğini belirtti. Şirket son haliyle bilançosunda tuttuğu Bitcoin’lerin değeri ise bu satışa rağmen 2.9 milyar dolar civarında.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.