Binlerce kişiye bulaşan ve dünyayı alarma geçiren Coronavirüs korkusunun sonuçları, borsada birçok şirketi olumsuz etkiledi ve özellikle Tesla Inc. (TSLA) hisselerini sert vurdu.

Sürdürülebilir bir büyümenin ardından Tesla Inc. (TSLA) hisseleri, pazartesi günü %7’den fazla düşüş kaydetti. Şirket günü yaşadığı düşüşün ardından 833 dolardan kapattı. Tesla’nın hisseleri coronavirüsün sebep olduğu korku satışları sebebiyle sert bir darbe aldı. Ancak bu durumdan saatler sonra, şirketin hisseleri %2,42 oranında artarak 854 dolar seviyelerine yükseldi.

2019 yılının sonunda, şirketin Şangay’da yeni yerleşimini inşa etmesinden hemen sonra üretime başlamıştı. Tesla, ağırlıklı olarak Çin’deki yerel tedarikçilerine inanıyor ancak, coronavirus korkusu yayıldıkça küresel tedarik zinciri sorun yaşayabilir ve bunun sonucu olarak da ekonomik sorunlar yaşanabilir. 

CFRA analisti Garrett Nelson’a göre, şirketin üretimi yeni Çin fabrikasına o kadar bağımlı ki virüsün yayılması Tesla’yı diğer otomobil üreticilerinden daha fazla etkileyecek gözüküyor. 

Bununla birlikte coronavirus, sadece Tesla’yı değil Çin’de faaliyet gösteren birçok teknoloji şirketini de etkileyecek. Böyle bir sonuç ise düşen üç hisse endeksini de etkileyecektir.  Dow Jones Endüstri Ortalaması dün 9.9 puandan fazla düşerek 27.960.80 seviyesine geriledi, S&P 500 %1.1 düşüşle 3.337.75 seviyesinden kapandı. Ayrıca Nasdaq Endeksi %1.8 oranında artışla 9.576.59 seviyesinde kapandı.

Tesla hissesi ağır düşüş yaşarken diğer şirketlerin hisseleri de benzer durumlarla karşı karşıya gözüküyor. Örneğin Apple Inc. pazartesi gününü %6 düşüş ile kapattı. Amazon.com Inc. ise %4 değer kaybı yaşadı.

Tesla’nın hisseleri iki kat artış gösterdi

Yakın zamana kadar Tesla teknoloji şirketleri arasında iyi performans gösteren şirketlerden birisiydi. Şirketin boğa koşusu henüz durmayacak gibi gözüküyor. 19 Şubat Çarşamba günü, Tesla hisselerinin fiyatı son iki haftadaki en büyük tek günlük sıçramasında %7 civarında yükseldi. Şirketin piyasa değeri 168 milyar dolara ulaşırken 917 dolar civarı bir fiyatla işlem görüyordu. Bu seviyeden sonra şirket, Çin kurmuş olduğu Şangay fabrikasında üretilen araçlarda CATL’nin kobaltsız pillerini kullanma planını açıkladı. 

İlginizi Çekebilir:  ABD Adalet Bakanlığı ve Gelir İdaresi'nin Binance'e soruşturma açtığı haberi piyasaları sarstı

Ayrıca Tesla, hisse senetleriyle ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Açıklamasından sadece bir hafta sonra, Amerikalı otomobil üreticisi 2.31 milyar dolarlık net bir artış kaydetti. Şirket halka arzda 2.65 milyon adet sattı. Tesla’nın CEO’su Elon Musk’da 10 milyon dolar değerinde şirketinden hisse satın aldı. Yönetim kurulu üyesi Larry Ellison ise 1 milyon dolarlık hisse senedi satın aldı.

2020 yılının başından bu yana Tesla’nın hisse senedi iki kat artış yaşadı ve geçtiğimiz üç ay içersinde %142 değer kazandı. Böyle bir büyümenin ardından gerçekleşen düşüş acı verici olsa da Tesla bu durumun üstesinden gelecek yatırımcılara sahip gözüküyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.