ARK Yatırım Danışmanlığı Şirketi, şu an 800 dolar civarlarında seyreden Elon Musk’ın göz bebeği Tesla (TSLA)’nın hisselerinin 2024 yılında 7 bin ila 15 bin dolar arasında olacağını tahmin ediyor.

Önceki gün Tesla hisselerin yüzde 20’lik bir yükselişle 800 doların üzerine çıkması, ekonomi dünyasında bomba etkisi yarattı. Yatırımcılar bu durumun ne kadar süreceği hakkında yorumlar yaparken gelecekte hisselerin hangi fiyatta olacağı yönünde tahminler de gelmeye başladı.

2020’nin Ocak ayında yüzde 75’lik artışla 720 doların üzerine çıkan Tesla’nın şu anki piyasa değeri 160 milyar doları aşmış durumda. ARK Yatırım Danışmanlık, Tesla’nın önündeki anahtar konular olan kâr marjı, sermaye verimliliği ve otonom kapasitesini halletmesi halinde, her şeyin yolunda giderse orta vadeli hisse senedi fiyatı olarak 2 bin 700 dolar, 2024 yılına kadar uzun vadede ise 7 bin ila 15 bin dolar arasında olmasını bekliyor.

Ark Yatırım Danışmanlık Şirketi’nin Tesla grafiği.

Tek engel otonom araçlara olan bakış açısı

Model 3 ve Model X gibi elektrikli otomobillerinin yanı sıra yeni tanıttığı Cybertruck modeliyle de gönülleri fetheden Tesla’nın 2024 yılında otonom araçları çeşitlendirip sayısını artırdıkça şirketin  toplamda 351 milyar dolar gelir elde etmesini bekliyor. 2024’e kadar tamamen kendi kendine giden otomobillerin yol yasal ve operasyonel olacağını varsayarsak, bu cömert bir rakam.

Şu an Tesla, otonom araçlar üretmekte ancak henüz insanların otonom araçlara olan bakış açısının değişmemesi ve gerçekleşen kazalar bu konudaki endişeyi sıcak tutuyor. Bu endişenin aşılması sonrası otonom araçların tamamen şehirlerde ve yollarda olursa ve şirket de hedeflediği otonomizasyonu  başarırsa sektörde öncü olacak ve önemli bir eşiği aşmış olacak. Bu da Tesla’nın ekonomi dünyasındaki yerini daha da yukarıya taşıyacak.

Tesla’nın geçtiğimiz aylarda tanıttığı yeni modeli Cybertruck.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!