Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Şubat ayı başında Bitcoin’e 1.5 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklamış ve Bitcoin’in fiyatını dakikalar içerisinde 5-6 bin dolar yükseltmişti. Tesla’nın Bitcoin’e yatırım yaptığı andan bu yana elde ettiği kâr bu yıl sattığı otomobilden elde ettiği kârdan daha fazla oldu.

Wedbush Securities‘in verilerine göre Tesla, geçtiğimiz yıl 12 ayda 721 milyon dolar net kâr elde etmişti, Ocak ayında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığı tahmine dilen ancak Şubat ayının başında SEC’e verilen dökümanda satın alımı ortaya çıkan şirket sadece bu yatırımından 3 haftada 970 milyon dolar kazanç sağladı. Şubat ayında şu ana kadar Bitcoin yaklaşık yüzde 65 değer kazandı.

2021 Ocak sonunda 34 bin dolar fiyatında bulunan Bitcoin, bu haberin yazıldığı sırada 57 bin dolardan kendisine alıcı buluyor. Lider kripto para, Şubat ayında dolar bazında yüzde 64.7 yükselirken son 1 yıldaki yükselişi yüzde 538’i buldu.

Tesla için muhteşem senaryo: 2024 yılını işaret ettiler

İlk kârını 2020’de elde eden Tesla, o yıl müşterilerine 500 binden fazla otomobil satmıştı. Tesla hisseleri, şirket araçlarının üretimini artırırken küresel COVID 19’a rağmen 2020’de yüzde 800’ün üzerinde yükselmişti.

Cathie Wood tarafından yönetilen varlık yönetimi şirketi ARK Invest, maliyetleri düşürebilir, fabrikaları verimli bir şekilde kurmayı ve otonom araç yolculuğunu sistemini oturtmayı başarırsa şirketin hisselerinin 2024 yılına kadar 22 bin dolara yükselebileceğini tahmin ediyor. Ve eğer gerçekleşirse otonom araç konusunda yüksek yatırımları bulunan Uber ve Lift’i tehdit edebilecek seviyeye gelmiş olacak.

Tesla, varlıklarında Bitcoin’i bulundurması da hem kendisine hem de kripto para endüstrisine olumlu yansıyacaktır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!