Sabit kripto paralar piyasanın en büyük yapıtaşı konumunda. Birkaç ay süren araştırmadan sonra, Protos, şimdiye kadar çıkarılan tüm USDT‘nin %70’ini tam olarak kimin aldığını belirlemeyi başardı. Yayımlanan raporda bu USDT’lerin büyük bir kısmı Alameda Research ve Cumberland Global adlı iki şirkete gittiği ortaya çıktı.

Raporda, Tether’e ve Tether’den şu anda üzerinde bulunduğu 8 blok zinciri (Omni (Bitcoin), Liquid (Bitcoin), Ethereum, Tron, Simple Ledger Protocol (Bitcoin Cash), EOS, Solana ve Algorand) ve katman arasında gönderilen her bir USDT’ye bakıldı ve şirketin 2014’ten bu yana USDT’de 108,5 milyar dolar dağıttığını tespit etti.

Tether hazinesinden USDT akışını ve belirli varlıklara bağlı blok zinciri adreslerini analiz eden Protos, bu dağıtımı üç kategoriye ayırdı: piyasa yapıcılar, fonlar ve şirketler ve bireyler. Araştırmada piyasa yapıcılar, Tether hazinesinden 100 milyon USDT’nin üzerinde birden fazla işlem alan kuruluşlar olarak tanımlandı.

Alameda Research lider konumda

Tether, piyasa yapıcılara gönderdiği tüm USDT’nin %89,2’sini veya 97 milyar doların biraz fazlasını sağladı. Ticaret fonları şirketleri 9.2 milyar dolar alırken, bireyler sadece 2.35 milyar dolar aldı.

Alameda Research ve Cumberland Global, toplam giden hacminin yaklaşık %55’ini alarak Tether pazarlarındaki en büyük pasta payına sahip oldular. Ayrıca USDT’lerinin 49 milyar dolardan fazlası yalnızca geçen yıl satın alındı.

Tether, geçen yıl alınan 31.7 milyar dolar ile Alameda Research’e 36.7 milyar dolarlık USDT gönderdi. 36,7 milyar dolardan 30 milyar dolardan fazlası doğrudan FTX’e gönderilirken, Alameda’nın Binance, Huobi ve OKEx’teki hesapları 2,1 milyar dolar, 1,7 milyar dolar ve 115 milyon dolar aldı.

Tether ‘hükümdarı’ olan bir başka şirket de Cumberland Global. Piyasaların güç merkezi konumundaki DRW’nin kripto kanadını yöneten yan kuruluşu olan ve geçtiğimiz gün spot Bitcoin ETF başvurusu reddedilen VanEck’in de müşterileri arasında bulunan Cumberland Global, Tether’den sadece geçen yıl 17.6 milyar dolar olmak üzere 23.7 milyar USDT aldı. Cumberland, Binance’in birincil likidite sağlayıcılarından biri olduğundan, aldığı USDT’nin %79’u doğrudan Binance’e verildi.

İlginizi Çekebilir:  Gündemi karıştıran iddia! Bitcoin arzı gerçekten 21 milyon mu?

Bitfinex ve Tether’in ana şirketi olan iFinex, USDT’de en az 4,5 milyar dolar aldı, ancak transferlerin çoğu 2021’den önce gerçekleşti. DeFi platformu Nexo, Tether’in tüm giden hacminin yaklaşık %2’sini oluşturdu ve USDT’de 2,6 milyar dolar aldı. kabaca 1.45 milyar dolar Binance’e gitti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.