Kripto para dünyasında sıkça gündeme gelen Tether davası olarak bilinen dava sonuçlandı. New York Başsavcısı Letitia James, Bitfinex ve Tether‘in New York’taki tüm ticaret faaliyetlerini sonlandırmasına ve Tether/Bitfinex’in 18 milyon ABD Doları ceza ödemesini kararlaştırdı. Başsavcı, Bitfinex’i Tether aracılığıyla yatırımcıları hileli ve aldatıcı sanal veya “kripto para” satıma yönlendirmesi olarak gösterdi.

New York Başsavcılığı ile ABD Doları’na karşılık basılan Tether’ın sahibi olan Bitfinex arasında 2019 yılında başlayan ‘Tether Davası’ olarak bilinen dava uzlaşıyla sonuçlandı. NewY York Başsavcısı Letitia James yaptığı açıklamada, “Tether’ın her zaman tamamen ABD doları tarafından desteklendiğini iddia etmesi bir yalandı. Bu şirketler, yatırımcıların karşı karşıya kaldığı gerçek riski gizledi ve finansal sistemin en karanlık köşelerinde faaliyet gösteren lisanssız, denetimsiz kişi ve kuruluşlar tarafından işletildi. Bu karar, New York eyaletinde yasalarımızdan kaçınabileceklerini düşünen sanal para birimleri ticareti yapanların yapamayacağını ve etmeyeceğini açıkça ortaya koyuyor. Geçtiğimiz hafta, dolandırıcılık nedeniyle Coinseed’i kapatmak için dava açtık. Bu hafta, Bitfinex ve Tether’in New York’taki yasa dışı faaliyetlerini sona erdirmek için harekete geçiyoruz. Bu yasal işlemler, ister geleneksel bir bankadan, ister sanal bir döviz alım satım platformundan veya herhangi bir finansal kurumdan kaynaklansın, kurumsal açgözlülüğe karşı koyacağımız konusunda net bir mesaj veriyor.” ifadelerini kullandı.

Tether ve Bitfinex Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Başsavcılık ile uzlaşılmıştır. 2.5 yıllık bir zaman ve 2.5 milyon sayfalık bilgi paylaşımının ardından kanun dışı bir hareketimiz olmamasına rağmen bu durumu çözmek adına 18.5 milyon dolar ödemeyi kabul ettik.” dedi.

Tether davasının içeriği neydi?

Nisan 2019’da New York Başsavcılığı ofisi, Bitfinex, Tether’in fonlarını kullanarak Crypto Capital’ın kaybettiği 850 milyon doları gizlice kapatmak için kullandığını iddia etmiş, Bitfinex’in hiçbir karşılığı olmayan milyarlarca dolar değerinde Tether’i (USDT) piyasaya sürerek bir manipülasyon yaptığı iddia edilmişti. Kaybedilen fonların, 2018 sonlarında Bitfinex müşterileri için para çekme sorunlarını tetiklediği iddia edilmişti.

İlginizi Çekebilir:  Vitalik Buterin, 410 trilyon Shiba Inu yakarak SHIB'in fiyatını% 40 artırdı

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.