Kripto para piyasası hareketli günlerden geçerken, Tether (USDT) stablecoin’in piyasa değeri 50 milyar doları geçti. Bu da dolaşımda 50 milyar USDT’den fazla olduğu anlamına geliyor ve her biri bir ABD dolarını takip edecek şekilde belirlenmesini ifade ediyor.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, bu gelişmeyi “inanılmaz derecede önemli bir kilometre taşı” olarak tanımlarken “Tether’in başarısı, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) ve geleceğin bankacılık sistemleri için de büyük bir eşiktir.” şeklinde konuştu.

Ethereum, zirveyi Tron ağına kaptırdı

Son dönemde işlem ücretleri ve blok zincirindeki yoğunluk konusunda büyük eleştirilere maruz kalan Ethereum ağı USDT’nin en çok kullanıldığı ağlardan biriydi anca Ethereum blok zinciri bu anlamda zirveyi Tron (TRC-20) ağına kaptırdı. 50 milyar doların 24 milyar dolar Ethereum zincirinde bulunurken, 26 milyarı doları ise Tron ağında yer alıyor.

Ardoino bu konuda ise, “Şu anda daha düşük işlem ücretleri ve daha hızlı onay süreleri nedeniyle Tether on Tron tercih ediliyor” ifadelerini kullandı. Tron tabanlı USDT işlemleri en çok Binance, Huobi ve OKEx’te gerçekleşiyor.

Tether’e iddiasına göre USDT, havalelerde, kredi kartları ve ödeme işlemlerinde geleneksel bankacılık sistemine göre daha hızlı. Şirket, alım satımda USDT’nin diğer en iyi kullanım alanlarının ödemeler, havaleler dışında merkeziyetsiz finans alanındaki (DeFi) kullanımını da içerdiğini söyledi.

Tether, yaklaşık %66 pazar payı ile piyasadaki en büyük stabilcoin olmaya devam ediyor. Bunu sırasıyla yaklaşık %17 ve %9 ile USDC ve BUSD takip ediyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!