Tether, USD Tether ya da USDT olarak bilinen bu dijital para birimi, bir “stable coin” dir. Stablecoin’ler değeri başka bir varlığa ya da para biriminine sabitlenmiş olan dijital para birimleridir. Tether (USDT) örneğinde olduğu gibi geleneksel bir para birimine sabitlenmiş olabilecekleri gibi, altın, gümüş gibi değerli madenlere de sabitlenmiş olabilirler.

Tether (USD Tether), değeri 1 Amerikan Doları’na eşit olan bir dijital para birimidir. Yani 1 Tether (1 USDT) her zaman 1 Amerikan Doları’na eşittir. Daha da basitleştirirsek, bugün 1 Amerikan Doları kaç TL ise, 1 Tether (1 USDT) de o kadar TL eder.

Tether, dünyadaki en popüler stable coin olup, kripto para dünyasında da bu sabit değeri nedeniyle önemli bir yere sahiptir. USD Tether, kripto para piyasasında genellikle ilk 10’da bulunur. Özellikle kripto paraların düşüşe geçtiği dönemlerde Tether (USDT)’in değeri daha da artar.

Piyasada, dünya üzerinde bulunan gerçek (fiziki) Amerikan Doları kadar Tether (USDT) bulunur. Bu yüzden Tether’in fiziki bir karşılığı vardır.

Kripto para yatırımcıları, fiyat iniş çıkışlarında, kârlarını realize etmek için Coin’lerini bozdurduklarında ya da düşük değerden alım fırsatı beklerken, değer kaybı ya da dalgalanma yaşamamak için paralarını Tether (USDT) olarak tutarlar.

Tether (USDT), tıpki diğer kripto para birimleri gibi Blockchain (blok zincir) teknolojisi altyapısı ile işlemektedir. Ancak Tether (USDT) merkeziyetsiz bir para birimi değildir. Tether Limited Şirketi isimli Hong Kong merkezli bir şirket tarafından 2015 yılında üretilip piyasaya sürülen Tether Coin (USDT)’yi güvenilir kılan bir özelliği de, piyasadaki her 1 USDT (Tether) için şirketin kasasında 1 Amerikan Doları olduğu gerçeğidir. Yani, Tether (USDT) alan bir yatırımcı aslında aldığı miktar kadar Amerikan Doları almıştır. Fiziki olarak bir döviz bürosundan Dolar almaktan tek farkı, varlığının dijital olarak saklanıyor olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Holochain (HOT) coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Madenciliği yapılamaz ve piyasadaki dolarla aynı basılmaktadır

Tether, fiziki olarak karşılığı bulunan bir kripto para olduğu için, madenciliği ve üretimi yapılmamaktadır. Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) piyasaya sürdüğü her 1 Amerikan Doları karşılığında piyasaya 1 Tether Coin (1 USDT) sürülmektedir.

Bazı teorisyenlere göre, Tether (USDT) alış-verişlerinden, alınıp gönderilmelerinden komisyon (işlem masrafı) alınması nedeniyle bu para biriminin gerçekte 1 Dolar’a eşit kalamayacağı iddia edilse de, ilk çıktığında RealCoin ismini taşıyan ve sonra Tether (USDT) ismini alan bu para biriminin, Bitcoin blokzinciri değil, Ethereum blokzinciri üzerinden işlem görmesi, komisyon ve transfer masraflarını neredeyse sıfıra indirmektedir.

Günümüzde yaklaşık 35 Milyar Dolar’lık bir piyasa hacmi bulunan Tether (USDT), çeşitli spekülasyonların ve iddiaların da hedefindedir. Bir iddiaya göre, Bitcoin’in değerinin düştüğü dönemlerde, piyasaya Tether (USDT) sürülmekte ve bu para birimi, Bitcoin’in değerini arttırmak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca, “Tether Davası” olarak bilinen bir davada, Bitfinex isimli kripto para borsası tarafından piyasaya fiziki karşılığı olmayan Tether (USDT) sürüldüğü iddia edilmiş, dava Amerika’nın New York Eyaleti’nde görülerek, borsa suçlu bulunmuştu.

Tether nereden ve nasıl satın alınır?

Günümüzde Tether (USDT) için görülen en büyük risk, bu coin’i yöneten şirketin iflası durumunda, Tether’in (USDT) piyasaya değerinin de sıfıra düşmesidir. Zira, şirketin kasasında fiziki olarak Amerikan Doları kalmazsa, Tether (USDT) coinlerinin bir karşılığı kalmayacak, yani fiyatı sıfıra düşecektir.

Bu senaryo da, kripto para birimlerinin neden merkeziyetsiz sistemler olması gerektiğine dair tezi güçlendiren bir senaryodur.

Tether (USDT), hemen hemen bütün kripto para borsalarından satın alınabilmektedir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!