Dava sürecini geride bırakan Tether, stabil coini USDT’yi Polkadot ve Kusama ağlarında başlatmaya hazırlanıyor. Polkadot ağındaki Parachain güncellemesinin tamamlanmadığı için ağa katılma için tam tarih vermedi.

Tether, USDT’yi ilk olarak Polkadot’un resmi internet sitesinde tanımladığı adıyla deneysel kuzen ağı Kusama’da başlayacak. Kusama, projelerin Polkadot’ta dağıtım için hazırlanmasına yardımcı olur. Kusama, Substrate (bir blok zinciri geliştirme kiti) kullanılarak oluşturulmuştur ve Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanına sahiptir.

Statemint ve Parachain nedir?

Parachain’ler, Polkadot ekosistemi (Polkadot ve Kusama) içinde paralel çalışan bağımsız blok zincirlerine denir. Birbirleriyle ve ayrıca köprüler kullanarak Ethereum gibi harici ağlarla etkileşime girebiliyor. Bu esneklik, blok zincirlerinin ölçeklenebilirlik, güvenlik ve birlikte çalışabilirlik sorunlarını çözmede yardımcı oluyor.

Statemint, Polkadot geliştiricisi Parity Technologies tarafından geçen ay tanıtılan, Polkadot ile Kusama ağlarında stabilcoin gibi varlıkları dağıtmak için işlevsellik sağlayacak ve son kullanıcılara daha düşük ücretlerle yardımcı olacak bir sistem olarak biliniyor.

Tether CTO’su Paolo Ardoino bu gelişmeyle ilgili, “Statemint’in önümüzdeki aylarda başlatılmasını bekliyoruz. Hala plânlama dönemindeyiz. Yol haritamız henüz tamamlanmadı. Kusama’ya da bakıyoruz. Kusama bize, Statemint resmen çevrimiçi olmadan önce çoklu zincirlerde Tether’in desteklenmesini test edebilme imkânı verecek.” ifadelerini kullandı.

Kripto ekosisteminde 43 milyar doları aşan piyasa değerine sahip dünyanın en büyük stablecoin’i USDT, popüler ağ olmaya devam ediyor. Eğer Polkadot ve Kusama’da da çalışmaya başlarsa, USDT, Solana, Algorand, EOS, Liquid Network, Omni, Tron ve Bitcoin Cash’in Standart Ledger Protokol’ü ile beraber 10 ağda işlem görmüş olacak.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!