ABD Doları destekli kripto para Tether, altın destekli Tether Gold’u duyurmuştu. Tether, İsviçre bankalarında altın yatırımında bulunduğunu iddia etti.

ABD Doları’na endeksli sabit kripto para denemesi olan Tether (USDT) yeni bir token fikriyle tekrar gündemde. Yeni çalışmaları, Tehter nasıl dolar paritesine sabitlenmişse yeni tokenlerinin de altına sabitleneceği ile ilgili. Tether’in yaptığı basın açıklamasına göre; Tether Gold (XAUT) 1 ons altın fiyatıyla sabitlenecek. Bahsi geçen altınlar ise Tehter’in özel kasasında tutulacak. Tether Gold, Ethereum ve TRON blok zincirleri üzerinde oluşturulacak. Bu da tokenlerin TRC-20 veya ERC-20 token olacağı anlamına geliyor. 

E-posta ile bildirilen haberde, Tether sözcüsü dünyadaki altın talebinin arttığını belirtti ve ekledi; alternatif finans sistemine jeopolitik bir ihtiyaç olarak altın destekli token gereklidir.

Diğer taraftan Tether, İsviçre’deki kasası ile ilgili firma veya isim paylaşmadı. Haliyle akıllara gelen ilk sorulardan birisi Tether’in hangi bankayla veya kişilerle anlaştığı oluyor. 

Tether bu girişimiyle yatırımcılarına altın ile doğrudan alım satım yapma, transfer gerçekleştirme fırsatı sunuyor. Fiziksel olarak altınınızı depolayan bankalara kıyasla, sizden depolama ücreti de talep etmiyorlar. 

Tether’in Baş Teknoloji Müdürü Paolo Ardoino ise, bu yeni girişimin hem altının istikrar sağlamasında hem de kripto paraların yayılımında hızlanmalara yol açacağı görüşüne sahip.  Tether Gold, altın almak ve depolamak isteyenler için altın ikamesi olarak tasarlandı. 

Tether yeni para basma girişimlerinin aptallık olduğunu söylüyor

Bugünlerde, deneyimli kripto para kullanıcılarının aklında kripto paraların da olası büyük sorunlara yol açabileceği gibi bir görüş hakim olmaya başladı. Kripto para sahipleri öldürülüyor, masum insanlar hapse giriyor, ICO dolandırıcıları ise milyonlarca doları bir anda zimmetlerine geçiriyor. Bunların gerçekleştiği sırada ise bankalar hiçbir şey olmamış gibi para basmaya devam ediyor. 

İlginizi Çekebilir:  Ethereum'da 2.5 milyon dolarlık gizem dolu işlem: Kara para mı, işlem botu mu, insan hatası mı?

Optimistler yani; yeni başlayanlar ya da uzun süredir Bitcoin’i elinde tutan ufak bir kesim ise, Bitcoin’in arkasındaki ideolojiye güveniyorlar. Eğer pragmatik bir bakış açısıyla yaklaşacak olursak göreceğimiz şey, tüm gerçeğin gün yüzüne olduğudur. 

NYOAG, Decrypt.co, Bitsonline, Bitfinexed gibi platformlardan gelen tonlarca bilgi ya da Paul de Havilland, Draftkilla, James Edwards gibi cesur gazetecilerin yazdıklarına göre, Tether gibi stabil kripto paraların olması anlamsız bir durumdur. Diğer yandan ise, Bitcoin’in 8.000 dolar civarına gerilemesindeki sebeplerden de birisidir. 

Bir çok simsar ise bu gerçeği görmezden geliyor. Ancak bu endüstride, Tether yatırımları, kötü ekonomik kararlar, onlarca çöp altcoin ve gereksiz yatırımlar doğal büyümeyi taklit ediyor ve gelişmesi gerekenleri engelliyor. 

Ana akım medya tarafından benimsenmek bir süre için imkansız hale gelse de umut olmadığını söyleyemeyiz. Çünkü NYOAG, Tether’in QuadrigaCX sahtekarlığına karıştığını kanıtlayabilir. 

Yeni sızan belgeler, Quadriga sahtekarlığına karışan bir grup ihtilaflı kişiden yardım istendiğini gösteriyor. Bu kişilerin bir kısmı için çoktan soruşturma başlatıldı ve Quadriga CEO’sunun dolandırıcılık faaliyetlerini ortaya çıkarmak üzereler. Quadriga ve Tether için kara para aklama ve uyuşturucu ticareti gibi suçlamalar bulunuyor. 

Haliyle bu durum Tether Gold’u da etkileyecek gibi gözüküyor. Böyle suçlamalar varken insanların Tether Gold’a inanması için; fotoğraflara, dokümanlara ve kasanın varlığını kanıtlayan belgelere ihtiyacı var.  

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!