Tezos (XTZ) coin, 2014 yılında geliştirmeye başlanıp, 2017 yılında toplamda 232 Milyon Dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum fon toplanarak İsviçre merkezli Tezos Vakfı tarafından piyasaya sürülen bir dijital para birimidir. Tezos (XTZ) coin’in arkasında bulunan vakıf, kullanıcıların piyasadaki tokenlerin çoğunluğuna sahip olduğunda karar mekanizmasından geri çekilmeyi ve yöneticileri token sahiplerine bırakmayı vaat etmektedir. Bu anlamda vakfın bir amacı da gerçek manada bir dijital toplum (Community) meydana getirerek kendi kendini yönetebilen merkeziyetsiz bir dijital varlık ve blok zinciri oluşturmaktır.

Tezos, Ethereum benzeri bir block chain (blokzincir) tabanlı dijital sözleşmeler ağıdır. Ancak Ethereum’dan farkı, kullanıcıların platformda değişiklik yapmalarına izin verilmesidir. Böylece zaman içinde gerekecek düzenlemeler, diğer blok zincirlerindeki gibi sert çatallanma (hard fork) ile değil, kullanıcı topluluğunun kendi içinde alacağı kararlar ile gerçekleştirilebilir. Tezos (XTZ) coin de bu platformun ve ağın para birimidir.

Tezos platformunda bir geliştirme ihtiyacı doğduğunda, yazılım geliştiriciler Tezos topluluğuna bu talebi iletmekte ve destek veren Tezos (XTZ) coin sahipleri de geliştiriciye ödeme yapmaktadır. Böylece yapılması gereken geliştirmeler oylamaya sunulmakta, en yüksek oyu, yani en yüksek ödemeyi alan geliştirme hayata geçmektedir. Bu aynı zamanda geliştiricileri de teşvik etmektedir.

Tezos (XTZ) coin, madencilik ile üretilen bir dijital para birimidir. Ancak Ethereum ve Bitcoin’den farklı olarak PoS sistemi ile madencilik yapılmaktadır. Bu madencilik türünde XTZ cüzdanınızda yeterli miktarda token bulunması gerekir ve madencilik havuzda sanal olarak yapılmaktadır. Yani herhangi bir cihaza gerek yoktur.

Tezos, merkezi olmayan uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri destekler ve kolaylaştırılmış doğrulamalar sayesinde yüksek güvenlik sunar.

An itibariyle piyasada 761 milyon adet Tezos (XTZ) coin bulunmaktadır. Tezos (XTZ) coin arzı için bir sınır yoktur, yani madencilik çalışmaları devam ettikçe piyasadaki Tezos (XTZ) coin miktarı artmaya devam edecektir. Bu da Tezos (XTZ) coin’i enflasyonist bir para birimi yapar.

İlginizi Çekebilir:  Ripple (XRP) Nedir? Nasıl Alınır?

Tezos (XTZ) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

2,76 Milyar dolarlık piyasa değeri ile kripto para marketinde 30. sırada bulunan  Tezos (XTZ) coin, yazının yayımlandığı tarihte 3.63 Amerikan Doları ile değerlenmiş durumdaydı.

2018 Aralık’ta 0.3 Amerikan Doları ile tarihinin en düşük değerini gören Tezos (XTZ) coin, Şubat 2021’de 5.58 Amerikan Doları ile zirveyi görmüştür.

Tezos (XTZ) coin, Binance, Paribu, Bitpanda gibi kripto para borsalarından Türk Lirası karşılığında alınabilmekte, birçok kripto para borsasında alım-satım ve transfer (alma ve gönderme, yatırma ve çekme) işlemleri yapılabilmektedir.

Tezos (XTZ) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!