Justin Metz/The Economist

Sosyal medyada ve stream plâtformlarda üzerinde çokça komplo teorileri üretilen, birbiri ardına spekülasyonlara yol açan The Economist dergisinin Alice Harikalar Diyarı temalı tavşan deliği kapağının NFT’si 419 bin dolara satıldı.

18 Eylül’de yayımlanan ve tüm dünyanın dikkatini çeken ünlü The Economist dergisinin kapağının NFT’si 99.9 ETH yani yaklaşık 419.000 dolara alıcı buldu. Elde edilen gelir gençlere güncel olayları analiz etmeyi öğreten bağımsız bir hayır kurumu olan The Economist Educational Foundation’a bağışlanacak.

Merkeziyetsiz finans (DeFi), kripto para ve geleneksel bankacılık ve finans evrenine yönelik imgeler barındıran Alice Harikalar Diyarında temalı kapak oldukça ilgi görmüş ve başta kripto camiasının ağır topları olmak üzere medyada fazlasıyla konuşulmuştu.

Kripto camiası 1 hafta boyunca bunu konuşmuştu

18-24 Eylül tarihli derginin kapağı genel anlamda DeFi sektörünün bilinmezliği ve olası tehlikeleri bir çukura benzetilerek, “Aşağı tavşan deliği: Merkeziyetsiz finansın vaatleri ve tehlikeleri” başlığıyla verilerek çukurun önünde yer alan tavşan ve Alice karakterinin bu DeFi alanına olan kuşkusu aktarılmıştı. Dijital sanatçı Justin Metz tarafından ufak dokunuşlarla yeniden yorumladığı bu kapak 19. yüz yılın önemli çizerlerinden Sir John Tenniel’in ünlü “Alice Harikalar Diyarında illüstrasyonunundan izler taşıyordu.

İnternetin ilk yıllarına benzetilen blok zinciri, kripto para ve DeFi alanlarını konu alan derginin kapağının yanı sıra içeriği de dikkat çekmişti. Dergideki makalede ise iki başlıkla yer alan bu konuda DeFi’ın düzenlenmesi gereken bir alan olduğu ve yaratacağı olumlu etkinin de gözardı edilmemesi yer alıyordu. Kripto topluluğu bu kapağı bir hafat boyunca enine boyuna tartışmıştı.

İlginizi Çekebilir:  En pahalı NFT satışları neler? Dünyanın en pahalı NFT'leri hangileri?

Bilindiği üzere NFT’ler, dijital bir ögenin “sahiplik kanıtı” makbuzu olarak işlev gören blok zinciri tabanlı bir varlık olarak günümüzde işlev görüyor. Bu öğeler, müzik dosyaları, video oyunu koleksiyonlarını herhangi bir jpeg dosyası, bir fotoğraf veya görüldüğü gibi bir dergi kapağı gibi internetteki hemen hemen her şeyi içerebiliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.