Tüm Türkiye’nin gündemine oturan Thodex olayında yeni gelişmeler yaşanıyor. Kripto para borsası Thodex hakkındaki soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli 8 ilde gerçekleştirilen operasyonda haklarında gözaltı kararı verilen 78 kişiden 62’si yakalandı. Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda dijital malzeme ve doküman ele geçirildi. Firari 16 zanlının da yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Dün MASAK tarafından Thodex firmasının Türkiye’deki finansal kuruluşlarda bulunan tüm hesaplarına dün itibariyle bloke konulmuştu.

Yaklaşık 2 milyar dolarla birlikte yurtdışına kaçtığı iddia edilen Thodex CEO’su, iş seyahatinde olduğunu ve yakın zamanda mağdur kişilerin paralarının ödeneceğini şirketin sosyal medya hesabı aracılığıyla duyurmuştu. Ülkede kamuoyu Thodex olayının Çiftlik Bank’tan daha büyük bir mesele olduğunu hatta hatta Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük dolandırıcılığı olduğu konusunda hemfikir.

Siyasiler açıklama yapmıştı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Thodex’in sahibi Fatih Faruk Özer ile çekilen fotoğrafına ilişkin paylaşımda bulunarak, “İlgili şahıs Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Bir yakınımız vasıtasıyla 23 Aralık 2019’da, yazılımcı gençlere verdiğimiz randevuya eklemlenerek gelmiştir. Randevu listesinde ismi mevcut değildir ve sadece fotoğraf çekimi esnasında odaya alınmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadesini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide “Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’i tanımıyorum. Şahsın sosyal medyada dolaşan fotoğrafı; 26 Aralık 2019’da Kocaeli Mv. Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiğimiz randevuya eşlik ettiği ziyarette çekilmiştir. Kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!