Türkiye’nin hem siyasal, hem de sosyal olarak gündemini 1 haftadır meşgul eden kripto para plâtformu Thodex’in faaliyetlerini sonlandırarak binlerce kişiyi mağdur etmesi ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in yurtdışına kaçması ulusal basın kadar yabancı basında da büyük yankı bulmuştu. Özer’in beraberinde yurtdışına kaçırdığı iddia edilen 2 milyar dolarlık tutarın yanlış olduğu ortaya çıkarıldı.

Kripto veri plâtformu Datapool’un sahibi Tufan Poyraz ile Muhabbit adlı kripto para haber sitesinin kurucusu Aytunç Yıldızlı’nın 3 gün boyunca blok zincirler üzerinde gerçekleştirilen işlemlerde yaptıkları derin çalışma sonucu; Thodex kurucusunun yurtdışına götürdüğü miktarın iddia edildiği gibi 2 milyar dolar gibi astronomik bir rakam değil, yaklaşık 150 milyon dolar tutarında olduğunu ortaya çıkarıldı.

Bilindiği üzere ilk olarak Habertürk’te ekonomi editörü Rahim Ak’ın haberinde yer verdiği 2 milyar dolarlık rakam, mağdurların haklarını savunan Avukat Oğuz Evren Kılıç tarafından dillendirilmişti. Sonra bu rakam ana akım medyada yer buldukça herkesin zihnine yerleşmişti.

“2 milyar dolar ile uzaktan yakından alakası yok”

Thodex’in Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paralara ait cüzdanlarının da bir listesi yer aldı. Tufan Poyraz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Thodex vurgununun toplam tutarını bulabilmek adına Aytunç Yıldızlı ve Muhabbit ekibiyle beraber yürüttüğümüz araştırmanın sonucunda 150 milyon dolar gibi bir rakama ulaştık. Destek olup cüzdanlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Hepsi çok işe yaradı. Belki giden yatırımlarınızı geri getirmeyecek ama en azından medyada vurgunun boyutunun 2 milyar dolar olduğu yalanını ortaya çıkarmış olduk. Uzaktan yakında alakası yok.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan MASAK, şirketin bütün hesaplarına bloke koyduğunu açıklarken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yurtdışında kaçak konumda bulunan Thodex CEO’su Fatih Faruk Özer’in yerleşik bankalardaki 31 milyon TL’sine el konulduğunu duyurmuştu.

İlginizi Çekebilir:  DeFi plâtformu Belt Finance, ani kredi saldırısında 6.2 milyon dolarlık (BUSD) kayba uğradı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.