Sosyal medya ve bütün ülke Thodex dolandırıcılığı iddiasıyla çalkalanıyor. bir firma ile kurdukları ortaklık ve devir işlemleri nedeniyle internet sitelerini bakıma aldıklarını söyleyen ve kullanıcılarına erişime kapatan kripto para borsası Thodex’in sahibi ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in 2 milyar doları alarak Tayland’a gitmiş olabileceği iddia ediliyor. Olayın duyulmasının ardından binlerce yatırımcı sosyal medyada sesini duyurmaya çalışırken binlercesi de suç duyurusunda bulunmak için avukatlara koştu.

Oğuz Evren Kılıç, Thodex’in kurucusu olan Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığını tespit ettiklerini belirterek, “Birkaç gündür para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatı bize iletti. Son olarak site tamamen kapatıldı. Mağdurlar arasında panik başladı. Bulundukları illerde cumhuriyet savcılıklarına suç duyuruları yapıyorlar” dedi.

Eski adıyla Koineks şimdiki adıyla Thodex’in 450 binden fazla üyesi olduğu söyleniyordu. Bu olaydan dolayı mağdur olan 391 bin yatırımcının avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, Özer’in Tayland’a gitmiş olabileceğini söyledi. Habertürk’ün haberine göre Avukat Kılıç, Thodex’te birkaç gündür para transferi sıkıntısı olduğunu, en son sitenin kapatıldığını ve yatırımcılar arasında panik başladığını ifade etti ve “Borsada aylık 100 milyar liralık yani yaklaşık 12 milyar dolarlık işlem hacmi olduğunu öğrendik. Yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın buharlaştığını hesaplıyoruz. Bu cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası” diye konuştu.

Yatırımcı çekmek için ünlü isimlerle reklam anlaşması yapmışlardı

Şirketin kurulduğu dönem de adını duyurmuk için çekilişle Porsche marka otomobil verdiği ve yatırımcıları çekmek için magazin ve dizi sektörünün ünlü isimlerinden Pınar Deniz, Mine Tugay, Bahar Şahin, Simge, Zeynep Demirel, Özge Ulusoy, Deren Talu ve Ebru Şallı ile kırmızı elbiselerle poz verdiren Thodex’in son dönemde de platformu kullananlara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir:  Şant Manukyan'dan çarpıcı Ethereum yorumu: Büyük bir kıtlık yaşanabilir

Özellikle son kampanya ile yatırımcıların yatırımlarını diğer borsalardan bu platforma taşıdığı belirtiliyor.

Thodex olayında neler olmuştu?

Geçtiğimiz ay plâtformlarına üye olup 3.seviyeyi tamamlayan kullanıcıların 2 milyon Dogecoin hediye edeceğini duyuran Thodex, bu adımları tamamlayan herkese 150 Doge dağıtacağını duyurmuştu.

Son bir haftada fiyatı aşırı artan Dogecoin ile birlikte kazanç sağlayacağı umuduyla bu kampanya ile diğer borsalardan binlerce kullanıcı Thodex’e çekilirken platformla ilgili şikayetler çok artmıştı. Birçok kullanıcı, para çekerken sorun yaşadıklarını, paralarını çekemediklerini bildirmişlerdi.

İlk önce 19 Nisan Perşembe günü bir açıklama yayınlayan Thodex, Dogecoin işlemlerinde kısa süreli bir bakım çalışması gerçekleştirildiğini, bakımın ardından yatırma ve çekme işlemlerinin yapılabileceğini duyurmuştu.

Sonrasında bir açıklama daha yayımlandı ve “Son zamanlarda borsamızda yaşanan çekim sorunları nedeniyle 20 Nisan 2021 saat 20.00 itibari ile planlı bakım çalışması yapılacak ve çalışma yaklaşık 6 saat sürecektir.” denildi.

Büyük yankı uyandıran ve bardağı taşıran son damla ise dün geldi. Yapılan açıklamada Thodex’in yeni ortaklık gereği devir süreci nedeniyle işlemlere 4-5 iş günü süreyle ara verildiğini söyleyince insanlar isyan ederek mağduriyetlerini sosyal medya ve hukuk kanallarıyla duyurmaya başladı. Bundan sonra neler olacağı ise merak konusu…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.