Binance kripto para borsasının kendi dijital para birimi BNB Coin, TKO Token/Coin / Tokocrypto Coin Launchpad’i öncesinde tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşmıştı. TKO’ların dağıtılması ve kilitlenen BNB’lerin serbest bırakılması sonucunda BNB ciddi oranda satış görerek, 410 Dolar seviyesinden 360 Dolar seviyesine çakıldı. Peki yakın zamanda yapılacak olan BNB yakma etkinliği, fiyatları arttırır mı?

Dünyanın en büyük hacimli kripto para borsası olan Binance’ın kendi dijital para birimi olan Binance Coin yani BNB, sadece bir yatırım aracı olarak değil, Binance’ın Launchpad ve Launchpool gibi etkinliklerinde token olarak da kullanılıyor. Bunun en canlı örneklerinden biri bugün yapılan TKO Token/Coin/Tokocrypto Launchpad etkinliğiydi.

Dünkü haberimizde de duyurduğumuz üzere, Endonezya’nın lider kripto para borsası olan Tokocrypto’nun kendi coin’i olan TKO coin, oldukça gürültülü bir etkinlikle halka duyuruldu. Bir hafta öncesinden Binance borsası üzerinden BNB stake edilmeye başlanan Launchpad etkinliği öncesi, ortalama BNB bakiyesi önemli olduğu için, bir çok kişi çok yüklü miktarda BNB alarak bir hafta boyunca elinde tuttu. Bu da BNB fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Öyle ki, etkinlikten bir gün önce BNB kendi rekorunu kırarak 400 Dolar’ı geçerken, etkinlik gününün erken saatlerinde 412 Dolar’a kadar çıkarak rekor tazeledi.

Bugün TSİ 12:00’de Launchpad etkinliğine katılımlar sona erdi ve hesaplarda kilitlenen BNB’lerin kilitleri açılarak spot hesaplarına yatırıldı. Ancak söz konusu zaman dilimi, başta Bitcoin olmak üzere neredeyse tüm coin’lerin fiyatlarının düşme eğrisinde olduğu bir ana denk gelince, bir çok kişi kilidi açılan BNB’lerini satarak bu eğilimi daha da hızlandırdı.

Satışlar sonunda gün ortasında BNB fiyatı 360 Dolar seviyesine kadar düştü, ardından ise 375 Dolar seviyesine yükseldi.

İlginizi Çekebilir:  Deutsche Telekom, blockchain ödeme platformu Celo'ya yatırım yaptığını açıkladı

BNB yakımı geliyor, fiyatlar yine yükselecek mi?

Öte yandan Binance tarafından, bir hafta içerisinde yüklü miktarda BNB coin yakılacağı bilgisinin gelmesi, fiyatların yeniden yükseleceği sinyali olarak yorumlandı. Birçok yatırımcı da BNB fiyatının günlük düşüşünü bir alım fırsatı olarak değerlendirdi. Şayet BNB yakımı sonrası, beklendiği gibi fiyatlar yükselirse bu öngörüler doğru çıkacak.

BNB yakımı nedir? BNB Burn ne anlama geliyor?

Madencilik yöntemiyle üretilmeyen kripto paralarda arz-talep dengesi çok önemlidir ve fiyatı belirleyen ana unsurdur. Bu dijital varlıklarda arz imkanı sınırsız olduğu için belli bir sınırda tutulması gerekir. Bu da “burn” yani “yakma” denilen işlemle yapılır. Söz konusu dijital varlığı üreten şirket, vakıf ya da topluluk, ellerinde bulunan büyük oranda dijital varlığı geri dönüşülemez / bir daha kullanılamaz biçimde yok ederek, piyasadan kaldırır. Böylece söz konusu dijital varlığın piyasadaki arz oranı azalır ve değeri yükselir.

Binance yetkilileri, bir hafta içerisinde çok büyük miktarda BNB yakılacağını doğruladılar ancak rakam belirtmediler.

BNB coin ile ilgili işlemleri gerçekleştirmek için Binance borsasına üye olunması gerekiyor. Bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.