Token, var olan bir blok zincirde tanımlanan bir birim değerdir. Bir kripto para birimi değildir. Kripto para birimleri yani coin’ler gibi tek başlarına bağımsız ayrı blok zincirleri yoktur. Bir kripto para biriminin yani coin’in blok zincirini kullanır. Coin ile token arasındaki fark kısaca böyle açıklanabilir. Token’ların kendi başlarına bir değeri olduğu için, alınıp satılabilir, takas edilebilirler. Bu değer para birimi karşılığı ya da puan, sertifika, ödül vb. olabilir. Token, İngilizce’de ‘tow·kn’ şeklinde, Türkçe’de de ‘tok-ın’ şeklinde okunur.

Token’lar genelde borsada halka arz edilen girişimlerin, yatırımcılarına dağıttıkları bir ödüldür. Bir şirketin token’ına yani jetonuna sahipseniz, aslında hissesinin küçük de olsa bir bölümüne sahipsiniz demektir. Token, aslında bir hissenin çok çok küçük parçalara ayrılmış kısmıdır. Token sahipleri, ellerinde yeterli token varsa, hissedar gibi o şirketin yönetiminde söz ve pay sahibi olurlar.

Token ne demek, token işe yarar?

Token’ların kendi blok zincirleri yoktur, çoğu Ethereum blok zincirini kullanır. Token’ı jeton olarak düşünebilirsiniz, bu jetonlar belli başlı görevleri yerine getirmek için kullanılabilir. Piyasada ERC-20, ERC-223, ERC-721 standartlarında farklı token’ler vardır ve Equity Token, Utility Token, Credit token gibi çeşitleri bulunur.

Özetle, token dijital bir varlıktır ancak bir para birimi ya da dijital para olarak adlandırılamaz.

Token nasıl kullanılır?

Yine temel mantık olarak, token bir sözleşmenin karşılığıdır ve sözleşmedeki amacına karşılık olarak kullanılır. Token ile ödeme yapılamaz. Ancak token, ödeme yapılabilen bir kripto para birimi (coin) ile takas edilebilir.

Gerçek hayattan bir örnek verecek olursak: Token’ı bir sinema bileti olarak düşünelim. Bu sinema biletiyle sinemaya gidebiliriz. (Yani token’in sözleşmedeki gerçek karşılığını yerine getirmek için kullanabiliriz.) Ya da bu sinema biletini para karşılığı bir başkasına satabiliriz. (Token’ımızı bir kripto para ile değiş tokuş edebiliriz.) Ancak sinema bileti ile marketten alışveriş yapamayız. (Token’ı doğrudan ödeme aracı olarak kullanamayız.)

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin Halving (Yarılanma) nedir? Bitcoin Halving ne zaman?

Token’lar arasında en popüler olanları taraftar token’larıdır

Günümüzde borsaya arz edilmiş olan spor kulüplerinin bir çoğunun kendi tokenları vardır. Fan token / taraftar token denilen bu token’lar, aslında o spor kulüplerinin borsaya sunulmuş hisselerinin çok küçük bir parçasıdır. Elinde yeterki kadar token’ı bulunan bir taraftar ya da yatırımcı, o kulübün hissedarı sayılabilir. Elindeki token sayısı az da olsa tuttuğu kulübün token’ına yatırım yapmış birisi, kulübe aslında maddi olarak para yatırmış olmaktadır. Elbette elindeki token, kulübün borsadaki hisseleri oranında değerlenebilir ya da değeri düşebilir.

Galatasaray ve Trabzonspor gibi spor kulüpleri ülkemizde kendi fan token’ini piyasaya sürmüştür. Bu token’ları almak, kulübün borsada hissedarı olmak demektir. Token’ların değeri kulübün borsa hisseleri arttıkça artar, hisseler düşerse token’in değeri de düşer. Paribu kripto para borsası üzerinden Türk Lirası karşılığında Galatasaray taraftar token ve Trabzonspor taraftar token almak mümkündür.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!