TRON (TRX) coin, Singapur’dan piyasaya sürülmüş merkeziyetsiz yapıda bir kripto para birimidir. Blockchain (blokzinciri) teknolojisi altyapısı ile çalışan TRON (TRX) coin, eğlence sektörü hedef alınarak üretilmiştir ve amacı, TRON ağındaki insanların diledikleri içerikleri, diledikleri kişilerle paylaşabilmesini kolaylaştırmaktır. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerindeki internet kullanıcısı dilediği şekilde içerik oluşturabilir, bu içerikleri depolayabilir ve paylaşabilir. Asıl hedef, insanların TRON ağı üzerinde içerikleri TRON (TRX) coin karşılığında satışa sunulması ve bu içeriklerin de TRON (TRX) coin ile satın alınmasıdır. Kısaltması TRX olan sanal para birimi, TRONIX olarak da adlandırılmaktadır.

TRON ağı bu hedefini bir uygulama marketi oluşturup, Steam, Apple Store ve Google Play gibi içerik marketlerine rakip olarak gerçekleştirmeyi, bu sayede hem aracıları ortadan kaldırıp maliyetleri azaltmayı, hem de kullanıcıların doğrudan istedikleri içeriklere para ödemelerini amaçlamaktadır.

Tron Coin (TRX) ne işe yarar?

Örneğin Youtube’a yüklediğiniz 10 dakikalık bir videonun gerçek reklam gelirinin çok büyük kısmını Youtube alırken, aslında size düşük bir komisyon ödenmektedir. Bu açıdan, Youtube, Spotify, Apple Music gibi tüm içerik yayınlayıcılar aslında içerik üreticilerin emekleri üzerinden yüksek oranda kâr sağlayan ve içerik üreticilerine çok düşük komisyonlar ödeyen firmalarken, block chain (blok zincir) teknolojisinden güç alan TRON platformu, kendi eğlence içeriği ekosistemini yaratarak bu aracı kartelleri devreden çıkarmayı hedeflemektedir. Bu hedef gerçekleştiğinde TRON ağının bir kullanıcısı, aynı 10 dakikalık videoyu Youtube yerine TRON ağına yükleyerek bu videonun izlenmesinden doğrudan gelir elde edebilir. İçerik sahibi, içeriğine dilediği fiyatı biçebilir ve kullanıcılar da istedikleri içerikleri satın alabilir. Bu alım-satımlardan elde edilecek gelirden TRON ağı hiçbir kesinti yapmaz ve tüm gelir içerik üreticiye ödenir. Bu sayede, beğenilen, yani kaliteli içerikler ödüllendirilirken, merkezi sansür kavramı da ortadan kalkar, zira beğenilmeyen bir video zaten ağda kendine yer bulamaz. Beğenilen bir içerik ise zaten sansürlenemez.

İlginizi Çekebilir:  İngiliz bankası Starling, kripto para borsalarına para transferine yasak getirdi

TRON (TRX) coin, Singapur merkezli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan TRON Vakfı tarafından üretilmiştir. Vakfın ana amacı şeffaflık, adalet ve açıklık sağlamaktır. TRON Vakfı, TRON ağı kullanıcılarına sonsuz veri güvenliği vaat etmektedir. Block chain (blok zincir) altyapısının takip edilemez ve merkeziyetsiz olduğu için sansürlenemez teknolojisi sayesinde içerik üreticilerinin içeriklerinin merkezi otoriteler tarafından sansürlenmemesi, yasaklanmaması garanti edilirken, aynı zamanda içeriklerinin çalınmasına karşı da güvence altına alınmış oluyorlar. Aynı zamanda hem içerik üreticisi, hem de kullanıcılar dolandırılma riskine karşı korunmuş oluyor.

TRON (TRX) coin, TRON ağında madencilik yoluyla kazılarak elde edilen bir elektronik para birimidir. TRON (TRX) coin kazımı yapan madenciler, yapılan işlemleri kayıt altına alma karşılığında TRON (TRX) coin kazanırlar.

2017 yılında piyasaya sürüldüğünde 70 Milyon Dolar’lık yatırım topladı. Vakıf, 2018 yılında Bittorent’i satın aldığını açıkladı.

Tron Coin hangi borsalardan nasıl alınır?

TRON (TRX) coin’in yaklaşık 101 milyar adet toplam arzı planlanmaktadır. Bunun şimdiye kadar 71 milyar adedi piyasada dolaşıma sunulmuştur. Kripto para piyasasındaki değeri 3,5 Milyar Dolar olan TRON (TRX) coin, tam arza ulaştığında yaklaşık 5 Milyar Dolar değerine ulaşacaktır.

Yazının yayımlandığı an itibariyle 1 TRON (TRX) coin değeri 0.060 Amerikan Doları’dır ve TRON (TRX) coin kripto para piyasasında değer açısından 25. sırada yer almaktadır.

2017 Eylül ayında 1 TRX, 0.0010 Amerikan Doları ile tüm zamanların en düşük değerini görürken, 2018 Ocak ayında ise 0.3 Dolar ile en yüksek değerlemesine ulaşmıştır. TRON (TRX) coin, piyasaya sürüldüğünden bu yana yüzde 2300 değer kazanmıştır.

Tron (TRX) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!