Bitcoin yatırımcılarının yakın zamanda en çok merak ettiği olay 2020 ABD Başkanlık Yarışı’nda hangi adayın başkanlık kazanmaya hak kazanacağı. Başkanlık seçimi kripto dünyasını da yakından ilgilendiriyor. Küreselci olarak lanse edilen Joe Biden’ın Bitcoin ile ilgili herhangi olumlu veya olumsuz görüşü bulunmazken daha muhafazakâr ve ulusalcı olarak tanımlanan Donald Trump, geçmiş zamanlarda Bitcoin’e karşı bir pozisyon almıştı. Peki 2020 ABD Başkanlık Seçimleri’nde hangi lider kazanırsa Bitcoin için fayda sağlar?

Zaman zaman ABD borsaları ile zaman zaman da altın fiyatlarıyla paralel giden Bitcoin, bu yıl koronavirüs krizi dışında 2020’yi tamamlamaya az kalan şu süreçte bir de ABD Başkanlık Yarışı’yla test edilecek.

Trump, Bitcoin’e olumsuz bakıyor

ABD Başkanı Donald Trump geçen yıl çok konuşulan kripto para birimi Bitcoin ile kimsenin beklemediği bir tweet atmış ve “ABD’de yalnızca bir gerçek para birimimiz var. Para olmayan, oldukça değişken değere sahip olan Bitcoin ve kripto paraların hayranı değilim. Düzenlenmemiş kripto paralar, uyuşturucu ticareti ve diğer yasadışı işlerde rahatlıkla kullanılabilir. Benzer şekilde Facebook tarafından çıkarılan Libra da çok az güvenilir olacaktır. Facebook ve diğer şirketler banka olmak istiyorsa, hem ulusal hem de uluslararası diğer bankalar gibi Bankacılık Yönetmelikleri’ne tabi olmalılar. Dünya’nın herhangi bir yerinde açık ara lider para dolardır ve bu hep böyle kalacaktır.” açıklamasını yapmıştı.

Trump’ın başkanlık döneminde 17 milyar dolarlık piyasa değerinden 359 milyar dolar piyasa değerine kadar yükselen Bitcoin, 2016 yılında başkan seçilen Trump’ın bir yılı doldurmasından sonra tüm zamanların rekorunu kırarak 20 bin dolarlık değere ulaşmıştı.

Joe Biden, Bitcoin’e nasıl bakıyor?

Joe Biden, bazı raporların gösterdiği gibi, teknoloji ve finansal yeniliği destekliyor. Ve Biden’ın halka açık olarak Bitcoin ve kripto paralar hakkında konuştuğuna dair bir kayıt bulunmamakla birlikte, eylemleri ipucu veriyor.

İlginizi Çekebilir:  Fenerbahçe Token ön satışa sunuldu: Başkan Ali Koç'tan önemli açıklamalar...

2016’da bir Biden kampanyası bağışlar için Bitcoin kabul etmeye başladı. Parti, bağış başına Bitcoin‘e maksimum 100 dolar değerinde bir sınır koydu ve katılımcıların kendilerini bir form ve cüzdan adreslerini kullanarak tanımlamalarını şart koşmuştu.

Biden, o zamandan beri Bitcoin yanlısı veya karşıtı bir konuşması olmadı ancak birkaç ay önce yaşanan Twitter hacklenme olayı sonrası Biden’ın Twitter hesabı yaşanan saldırıdan etkilendiğinde, sonra yaptığı açıklamada hiç Bitcoin’i olmadığını ifade etmişti.

3 Kasım 2020 Salı günü yapılması planlanan ABD’nin 59’uncu başkanlık seçimi sonrası kripto paralar ve en önemlisi de Bitcoin’in nasıl bir yönde seyredeceği merak konusu…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.