ABD Başkanı Donald Trump, ABD Merkez Bankasının başına Judy Shelton’ı atayacak. Shelton’ın en dikkat çeken özelliği ise, kripto paralara karşı olumlu yaklaşımı. 

Başkan Trump, ABD Merkez Bankası ile genellikle bir çatışma halinde ve merkez bankasının ekonomiyi potansiyelinin aşağısına çektiğini düşünüyor. Eğer Trump önümüzdeki seçimlerde tekrar kazanabilirse, merkez bankası için Jerome Powell yerine Judy Shelton’ı göreve getirmeyi düşünüyor. 

Shelton kripto paralara karşı olumlu

Judy Shelton, merkez bankasının başına geçerse, sıradan bir yönetici olmayacak. İlk olarak, merkez bankasına yaptığı eleştirileriyle tanınan Shelton, ABD’nin altın standartlarına geri dönmesi gerektiğini savunuyor. Bretton Woods benzeri bir standarta dönüşün doğru bir adım olacağı görüşünde.

Bununla birlikte Shelton, sadece altına dönmekten bahsetmiyor. Günümüz şartlarına göre güncelleyip bu görüşü kripto paralarla desteklemeyi istiyor. 

Investing News Network isimli ekonomi gazetesine konuşan Shelton, bir altın standartının belirlenip bir kripto paraya sabitlenmesi gerektiğini, kripto para istemesinin sebebi olarak, blockchain tabanlı bir yapının işlemlerde şeffaflığı ve güvenilirliği arttıracağını belirtti. 

Altına geri dönmek mümkün mü?

ABD Merkez Bankası zaten bir gün doları dijitalleştirmeyi düşünüyor. Ancak Shelton’ın görüşüyle blockchain’in benimsenmesi durumunda ABD ekonomisi temelinden değişecek. 

Diyelim ki böyle bir dönüşüm gerçekleşti, bu noktada altına geri dönüşü hayal etmez biraz zor gözüküyor. Ayrıca, başkent Washington’daki siyasi ikliminde karmaşıklığı göz önünde bulundurulduğunda tüm ekonomik sistemin revize edilmesi gerekecek. Ne yazık ki bu durum pek olası gözükmüyor. 

Yine de Shelton, kripto paralara karşı açık bir insan ve eğer Shelton Fed Başkanı olabilirse, ABD’nin kendi kripto parası ile ilgili yeni girişimlere başladığını görebiliriz. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!