Merkez Bankası’nın sorumluluğunda dün gece yayımlanan kripto para ödeme ve fon aktarımı yasağının yankıları sürüyor. Türkiye’nin gündemini bir anda değiştiren Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paraların ödemelerde yasaklanmasıyla ilgili sektörde büyük çoğunluk olumsuz görüş bildirdi. BTC Turk CEO’su Özgür Güneri, Icrypex CEO’su Gökalp İçer ve Bitci.com CEO’su Onur Altan Tan, bu yasaklarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

BTC Turk CEO’su Özgür Güneri ile BTC Turk Yönetim Kurulu üyesi Bora Oruç, Periscope’ta yaptıkları canlı yayında düzenleme ile ilgili görüşlerini paylaştı.

“Sektör daha da büyüyecek”

Bora Oruç, “2017’deki fiyatlardaki dalgalanmada da yaşanmıştı. Son 1 aydır görüyorum üst segment ev ya da arabaların da kripto parayla alınıp satıldığını görüyoruz. Bunun muhasebe ve vergi bacağı henüz belli olmadan ve Türk Lirası’nın yerini alabilecek şekilde bir ödeme aracı olarak görev görmesini Merkez Bankası istemez. İkinci taraf bizi ilgilendiriyor aslında. BTC Turk ya da diğer kripto para borsalarına ilişkin bir yasaklama veya engelleyici husus veya bir düzenleme yok. Ödeme kuruluşları üzerinden Papara üzerinden fon transferine izin veriyorduk yatırımcılarımızın bunu 30 Nisan’dan itibaren yapamayacağız. Ben şunu görüyorum açıkçası. Kripto varlığın para gibi bir ödeme aracı gibi kullanılması gibi bir inisiyatif kullanılacaksa sektör paydaşların bir araya gelip Merkez Bankası’na giderek konuşulur.” dedi.

Daha sonra sözü alan BTC Turk CEO’su Özgür Güneri, “Kullanıcılarımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da banka hesaplarımız üzerinden rahatlıkla 7/24 Türk Lirası yatırıp çekebilecekler. Özünde bakacak olursak, bu düzenlemenin kripto varlıklara ilişkin bir düzenleme değil, ödeme sistemleri, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarını düzenleyen merkez bankasının bu alanda attığı bir adım olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Orta ve uzun vadede bakıldığında kripto varlıklara ilişkin Türkiye’de olumsuz bir düzenleme beklemiyorum. Elimizde bu sektörün çok daha büyüyebileceği, Türkiye’nin küresel anlamda bu işte güç olabileceği, markalar çıkarabileceği bir fırsat var.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir:  Trump’ın Fed tercihi kripto para hayranı!

“Kısmen pozitif ama Satoshi Nakamoto’nun vizyonuna ters”

Icrypex Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Yıldıran konuyla ilgili, “Bu çok önemli bir yönetmelik. Kripto paralar artık tanımlanmış durumda ve bundan sonra yapılacaklar bunun üzerinde gelişecek. Kişilerin ödeme almasında hiçbir kısıtlama yok. Çok yakın zamanda birkaç banka kripto paralara yönelik bir iş modeli geliştirmeye başladı. Merkez Bankası, kripto para alım satımı, cüzdanlarına yönelik iş modeli geliştirmesini istemiyor. Çok mantıklı bir düzenleme aslında. Türk yatırımcısını mağduriyetini önleme hareketi olarak görüyorum.” dedi.

Icrypex CEO’su Gökalp İçer de, bu yönetmeliği kısmen olumlu olarak görerek, “Kripto varlığı tanımlıyor aslında. Bu da daha dün konuşulan medyada çıkan aracı kurumlar konusunu havada bırakıyor. Günün sonunda bu ufak da olsa başlangıç da olsa bir düzenleme. Bu genel olarak kripto ekosistemine biraz ters. Satoshi Nakamoto’nun vizyonuna DLT teknolojisine ters. Kripto varlıklar genel olarak dijital varlık olarak değerlendirilmeden önce bir para transfer aracıydı aslında. Bazı rasyonel sebepleri var. Bizim coğrafyamızda çok popüler olabiliyor. BTC ile USDT ile döner satan esnaf görebiliyoruz. Burada bunlar tam olarak regüle edilmediği için benim anladığım Merkez Bankası diyor ki “Bunları şu anda yapma” diyor. Janet Yellen ve Lagarde’ın benzer endişelerini taşıyor. Yatırımcı için hiçbir şey değişmiş değil. Genel olarak bakıldığında kısmen nötr kısmen de pozitif olarak görüyorum. Piyasanın ben doğru bir yöne gideceğini düşünüyorum ödeme aracı olarak kullanılmasının yasaklanmış olabilir ancak düzenleme doğru bir zemin bulursa bir süre sonra bunun değişeceğini düşünüyorum. Vergi konusunda da kaygılanmamalılar. Türkiye’deki yatırımcıları hedefleyen yabancı borsaları hedefliyor bu düzenleme aslında.” sözlerini sarf etti.

Bitci CEO’su Onur Altan Tan değerlendirmesinde ise, “Burada kripto varlıkların alım satımını yapan yatırımcıları engelleyen herhangi bir şey yok. Biz Bitci Teknoloji olarak da yapılacak olan bu tarz yönetmelikleri bekliyor ve destekliyoruz. Bu yönetmelikle birlikte kripto paralar bir zemine oturmuş oldu.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Metaverse akımı başlıyor: Facebook, adını Meta olarak değiştirdi
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.