Türk kripto para borsası olan Bitci.com, kendi blok zinciri altyapısı ve kendi coin’i ile piyasaya bomba gibi düştü. Birbiri ardına sponsorluk anlaşmaları, taraftar token’leri ve yabancı borsa listelemeleri ile baş döndüren ve fiyatı hızla artan Bitci Coin, birçokları tarafından kazançlı bir yatırım fırsatı olarak görülse de, bir kısım ise projeyi yetersiz ve eksik bularak, oluşan heyecan dalgasını da bir zamanların “dotcom balonu” çılgınlığına benzetiyor.

bitci.com tarafından duyurulan ve öncelikle kendi platformlarında satışa sunulan Bitci Coin, 0.001 gibi bir fiyatla piyasaya sürüldüğü günden bu yana değerini neredeyse %8700 arttırarak yazının yayımlandığı tarihte 0,11 Dolar gibi bir fiyatlandırmaya ulaştı. Bunda, söz konusu coin’in XT gibi bir uluslararası borsada işlem görmeye başlaması kadar, Bittrex borsa anlaşmasının duyurulması, McLaren, Türkiye basketbol Federasyonu, MKE Ankaragücü gibi kurumlarla sponsorluk anlaşmaları imzalanması ve KSK (Karşıyaka Spor Klübü), Rangers gibi taraftar token’leri gibi gelişmelerin de etkisi var.

Kısa zamanda Türkiye’deki kripto para camiasında ve yerli yatırımcılarda heves uyandıran Bitci Coin, düşük fiyattan aldığı yatırımlarla fiyatını arttırırken, arka arkaya gelen sponsorluk ya da borsa listeleme gibi olumlu haberler de buna katkı sundu.

Son olarak Amerika’dan bir NBA takımı ile sponsorluk anlaşması ve fan token anlaşması yaptıkları söylentileri yayılan bitci.com’un sahiplerinin özellikle Türk futbolunda sözü geçen kimseler olması “Fenerbahçe Fan Token (Fenerbahçe Coin) bitci.com’da satılacak” dedikodusu da kripto finans çevrelerinde konuşulur olmaya başlandı.

Bu dedikoduyu destekleyen bir başka olay da Chiliz CEO’sunun “Fenerbahçe Token” hakkında kendisine yöneltilen bir soruya “Bizimle anlaşmıyorlar.” demesi oldu.

Eleştiriler ve endişeler durulmuyor

Bütün bunlara rağmen, önemli bir kesim ise bitci.com başta olmak üzere Bitci Coin ve bağlantılı projelere oldukça eleştirel ve temkinli yaklaşıyor. Öncelikli eleştiriler, Bitci Coin whitepaper’ının yeterince açık ve şeffaf olmaması yönünde. Zira şu an Coinmarketcap gibi bu alanda tek otorite sayılan bir kaynakta bile Bitci Coin’e dair tüm veriler yer almıyor. Örneğin Bitci Coin’in şu anki toplam piyasa değerini hiçbir kaynakta bulmak mümkün değil.

İlginizi Çekebilir:  Çin devlet medyası, Bitcoin'e karşı daha sıkı denetim istedi

Eleştirilerin bir başka sağlam temeli ise, bitci.com sitesinin çok sık erişim sorunları yaşaması ve yetersiz bir altyapıyla hizmet vermesi. Yetersiz sunucu, yetersiz personel ve kaynak eksikliğini gösteren bu durum, yatırımcı adaylarında güven sorunu yaşanmasına neden oluyor.

En büyük eleştiri oklarından biri ise, bitci.com’a yapılan Türk Lirası EFT ve havaleler ile coin transferlerinin çok geç, bazen 1-2 gün gibi beklenmesi imkansız sürelerde hesaplara yansıması. Mevcut yatırımcılar dahi bu durumun kendilerinde paniğe ve dolandırılma korkusuna neden olduğunu belirtirken, bunları gören potansiyel yatırımcılar da platformdan uzak duruyor.

SON GÜNCELLEME: Bu yazıya yayına hazırlandığı esnada, Bitci Coin satışları bitci.com üzerinde durduruldu. An itibariyle sitede Bitci Coin alabilmek mümkünken, satabilmek ise mümkün değil. Site yetkilileri bu durumu “teknik arıza” olarak açıklarken, sadece kendi coin’lerinin satışında arıza yaşanması şüpheleri daha da arttıran unsur oldu. Öte yandan XT borsasında Bitci Coin’in fiyatı panik satışıyla %20 oranında düştü. Çoğu kişi, bitci.com’un satışları kapamasının da sebebinin panik satışının önüne geçmek olduğunu iddia ediyor. bitci.com sitesine bu olaydan bir önceki gün neredeyse gün boyu erişilememişti.

Özellikle Ekşi Sözlük ve Twitter gibi platformlarda Bitci Coin ve bitci.com için “dotcom balonu, lale çılgınlığı” benzetmesi yapılıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.