Kripto para veri analiz platformu DataLight, dünya genelinde kripto para yatırım yapan ülkeleri derleyen bir araştırma yayımladı. Araştırmada Türkiye, dokuzuncu sırada yer aldı. Bu veri de Türk yatırımcıların Bitcoin‘e ya da dijital varlıklara olan ilgisini ortaya koyuyor.

Dünya üzerindeki en popüler 100 kripto para borsasını inceleyen DataLight, bu araştırmayı bu borsaların ülkelerdeki trafiklerini ele alarak yaptı.

Global olarak finansın merkezi sayabileceğimiz Amerika Birleşik Devletleri, kripto para alım satımının en yoğun olarak gerçekleştirildiği ülke olarak ilk sırada kendine yer buldu. 22 milyonu aşkın aylık ziyaret sayısı ile zirvede yer alan ABD’nin ardından Japonya ve Güney Kore geliyor. Japonya’da bu rakam, 6 milyonun üzerindeyken Güney Kore’de 5 milyon 700 bin yatırımcı düzeyinde.


Türkiye ilk 10’un içindeİngiltere’nin ardından sırasıyla Brezilya, Almanya, Vietnam ve Türkiye geliyor. Araştırmaya göre, dünyada en çok kripto para yatırımcısının bulunduğu 9. ülke olan Türkiye’de aylık ziyaret sayısı 2 milyon 414 bin 148.

Etkileyici kripto para ticareti trafiğine sahip bir diğer ülke İngiltere. İngiltere, kripto para borsalarına yaklaşık 4 milyon aylık ziyaretle kripto para işlemlerinin en yoğun olarak gerçekleştirildiği dördüncü ülke konumunda bulunuyor.

Datalight’ın dünya çapında yaptığı araştırmayı gösteren infografik.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.