Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla ilgili basın açıklaması yaptı ve “Size üzücü ama korkutucu olmayan haberi bildirmek istiyorum. Bugün akşam saatlerinde koronavirüs şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı. Vatandaşımız kontrol altındadır.” dedi. Ülkemizde koronavirüsün olup olmadığı merak edilen salgın hakkında bakan “Virüs salgını henüz yok ama ihtimali çok yüksek” demişti. Peki Bakan Koca’nın gece yarısı yapacağı bu açıklama piyasalara nasıl etki edecek?

Çin’de ortaya çıkan, dünya üzerinde 110 binden fazla kişiyi etkileyen ve yüzlerce kişinin ölümüne yol açan koronavirüsün global çaptaki yansımaları sürüyor. Bakan Koca, Türkiye’de henüz virüs vakasına rastlanmadığını söylemiş ancak salgının ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu açıklamıştı. Koca, gece yarısı açıklamasıyla erkek bir vatandaşın koronavirüse yakalandığını ve testlerinin pozitif çıktığını duyurdu. Bakan, hastaya virüsün Avrupa’dan geldiğini, aile bireylerinin de gözetime tabi tutulduğunu ifade ederken, hastanın hangi ilde bulunduğunu söylemezken, genel durumunun iyi olduğunu ve kontrol altında olduğunu bildirdi. Öte yandan Sağlık Bakanlığı, yaptığı açıklamada Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü çalışanlarının yıllık izinleri de iptal edilmişti.

Koronavirüsü takiben önceki gün Rusya ile Arabistan arasındaki petrol fiyatları çekişmesinden sonra brent petrolün varil fiyatının 30 dolara kadar gerilemesi sonrası küresel ekonomi oldukça etkilenmiş dünya çapında borsalar, kripto para piyasasında büyük bir düşüş yaşanmıştı.

Koronavirüs, Dolar, Euro Bitcoin ve altını nasıl etkileyecek?

Dolar/TL kuru yeni günde bugüne düşüşle başlamasının ardından şu sıralar 6,14’ten alıcı buluyor. Euro ise 6,94 seviyesinde işlem görüyor. 10 Mart 2020 gününe 6.13 TL seviyesinden, Euro/TL fiyatları ise güne 6.99 TL seviyesinden başlamıştı. Gram altın 327 TL civardında seyrederken, çeyrek altın 524 TL dolaylarında. Dijital altın olarak görülen ve her an işleme açık olan Bitcoin ise şu sıralarda 7 bin 950 dolardan kendine alıcı buluyor.

İlginizi Çekebilir:  Şubat ayı Bitcoin yatırımcılarını terletti
Koronavirüs haritası.

Dünya çapında stok yapılıyor

Koronavirüs, dünya çapında büyük korku ve endişeye sebep olurken tüketimde de aksamalara ve karışıklığa yol açtı. ABD’de insanlar virüs korkusuyla su, ilaç, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu başta olmak üzere birçok temizlik ve hijyen maddeleri satın alıp stoklamaya başladı. Yetkililer, insanların bu taleplerine yetişmekte zorlandığını söylerken herkese yetmesi açısından satışlara sınırlama getirildiğini açıkladı.

İnsanlar koronavirüs korkusuyla marketlere hücum ediyor.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.