Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, ülkemizde çok konuşulan kripto para yasasının yeni yasama yılında Meclis’e geleceğini açıkladı. Gül, vergilendirme dahil birçok konunun çözüleceğini söyleyerek kripto para plâtformlarında da sermaye şartı aranacağını bildirdi.

Şakir Ercan Gül, yatırımcının korunması, kara paranın önlenmesi, kripto para alım satımında denetimi güçlendirecek yasa çalışmasının tamamlandığını, Ekim’de Meclis’e sunulacağını açıkladı. Gül, Batı Avrupa, Amerika benzeri bir düzenleme olacağını belirterek, “Biz serbest kambiyo, kur rejimi olan bir ülke olduğumuz için biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz” dedi. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi belirti tutarın üzerindeki değerler için vergi alınacak ve şirketlerde de sermaye şartı aranacak.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın sorusunu yanıtlayan Gül, “Kripto paralarla alakalı çalışmayı yürütüyoruz. Neredeyse hazırlık ama dünyada bu konuda çok geniş bir yelpaze var. Bu işi tamamen serbest, batan batar, giden gider düşüncesiyle yapanlar var, mesela Japonya bunlardan biri, hiç düzenleme yapmamışlar. Batı Genelde düzenleme Avrupa, Amerika gibi ülkelerde var. Biz bunlardan biraz daha sıkı bir düzenleme getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Batı ile benzer düzenleme istiyoruz”

Kripto parayı yasaklayan ülkelerin genelde demokrasisi problemli ülkeler olduğunu söyleyen Gül, “Bana kişisel olarak sorarsanız yasaklama taraftarı olabilirim ama Maliye Bakanlığı şapkamla, serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş yukarı Batı Avrupa veya Amerika benzeri bir düzenleme arayışı içindeyiz.” şeklinde konuştu.

Gül, yasanın hazır olduğunu ancak bu döneme yetişmediğini belirterek “Herhalde yeni yasama yılında, ekim ayında gelecek.” bilgisini verdi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!