Tüm dünyada “Kripto paraların yasal bir karşılığı var mı?” diye tartışıladursun, Türkiye’de “kripto para” kavramının mantığına aykırı bir durum yaşandı. Bir vatandaşın kripto para varlıklarına haciz konuldu.

Şaşırtıcı olay, bir Twitter paylaşımı ile ortaya çıktı. Avukat T. Kerem Bilen isimli Twitter kullanıcısı, bir müvekkilinin BTCTurk borsasındaki kripto para hesaplarına icra dairesi tarafından haciz konulduğunun bilgisini ve BTCTurk’ten gelen mesajları paylaştı.

Buna göre BTCTurk kripto para borsası, söz konusu adı açıklanmayan şahsın hesabını, İcra Dairesi’nden gelen haciz emri üzerine dondurarak “İcra Dairesi’yle görüşüp haczi kaldırdıktan sonra hesaplarınız açılacaktır.” şeklinde bir mesaj gönderdi. Müvekkilinin durumu kendisine bildirmesi üzerine BTCTurk borsası ile resmi iletişim kanalları üzerinden iletişime geçerek bilgi talep ettiğini belirten Avukat Bilen, borsa tarafından kendilerine verilen cevapta “resmi makamlardan gelen talep ve yazılar doğrultusunda kripto para ve Türk Lirası hesaplarına haciz veya tedbir konulabilmektedir.” denildiğini öne sürdü.

Avukat Bilen, Türk hukukunda “kripto paralara ilişkin” bir düzenleme olmamasına rağmen bu şekilde bir karar alınmasının hukuka uygun olup olmadığının tartışma konusu olduğunu da sözlerine ekledi.

Konunun Borçlar Hukuku başta olmak üzere hukuken tartışmaya açık olması bir yana, resmi kurumlarca kripto paraların ve kripto para hesaplarının birer varlık ve değer olarak kabul edilmesi ise bir ilk anlamını taşıyor.

İlginizi Çekebilir:  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin'den Nayib Bukele'ye Bitcoin eleştirisi: Utanmalılar

Bir ipucu: Benzer bir sorun yaşamamak için kripto para varlıklarınızı merkeziyetsiz borsalarda, mobil ve yazılım cüzdanlarda ya da soğuk cüzdanlarda muhafaza edebilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.