Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önceki gün üç ana başlıkta açıkladığı ‘Yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi’ adı altındaki 2021-2022-2023’ü kapsayan üç yıllık ‘Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) açıkladı. Bu ekonomik çizelgenin içinde Bitcoin ve diğer kripto paraları işaret eden bir madde de yer aldı. İşte detaylar…

Orta Vadeli Program’ın (OVP) onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu programın içinde yatırımcılar ve piyasanın merak ettiği konulardan biri olan 2021-2023 dönemlerini kapsayan Orta Vadeli Program’da dijital varlıkların vergilendirilmesi konusu da yer aldı.

Bitcoin veya kripto para kelimesinin özellikle belirtildmediği bunun yerine bir genellemeyle ‘dijital veya sanal varlıklar’ tanımlamasının kullandığı maddede “Dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, dijital bir değeri temsil eden sanal varlıklar kullanılarak yapılan işlemlerin vergilendirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülecek, bu varlıkların suçun finansmanında kullanılmasının önlenmesine yönelik bir takip mekanizması tesis edilecektir.” ifadeleri belirtildi.

Bununla beraber dijital varlıkların, suçu finanslandırma konusunda kullanılmasının da önüne geçmek için çalışmalar yürütüleceği de ifadelere eklendi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.