2020’nin son aylarında bütün dünyada büyük bir yatırımcı akınına uğrayan ancak Türkiye’de yaklaşık olarak bir zaman dilimi belirtmek gerekirse 3-4 yıldır var olan Bitcoin ve kripto para ilgisi beraberinde vergi konusunu da her seferinde gündeme getiriyor ve yatırımcıların aklının bir köşesinde her zaman Bitcoin’e ya da kripto paralara vergi gelecek mi soruları yer alıyor. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, online olarak katıldığı bir etkinlikte kripto paralar, bunun vergilendirilmesi, Merkez Bankası Dijital Parası ve blokzincir konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Sayan, kalkınma planı içerisinde bir blokzincir projesi bulunduğunu ve bunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na bağlı şekilde yapılacağını söyleyen Ömer Fatih Sayan, son zamanlarda daha da popülerleşen kripto paraların ve blok zinciri teknolojisinin bir değer yarattığını belirtti. Dijitalleşmenin, her alanda olduğu gibi “para” kavramı üzerinde de yenilikler getirdiğini söyleyen Sayan, kripto paralara ilginin arttığını ifade ederek vergilendirme konusuna da değindi.

Bitcoin ve kripto paralara vergi geliyor mu?

Ülkemizde artan kripto para yatırımı, dolayısıyla Bitcoin‘de veya diğer kripto paralarda devletin herhangi bir vergilendirme yapılıp yapılmayacağına dair insanlarda soru işareti oluşturdu. Bakan Yardımcısı, kripto paralarda vergi konusunda küresel bir hareketin olmadığını söyleyerek “Kripto paraları gerçek bir para gibi mi yoksa emtia gibi mi değerlendirilmeli? Bunların, vergilendirmeyle ilgili rejimleri nasıl olmalı? Eğer vergilendirilecekse, hangi kriterler göz önüne alınmalı? Kripto para kullanımı kısıtlanmalı veya yasaklanmalı mı? Bu sorular birçok ülkede düzenleyiciler açısında gündem oluşturuyor. Kripto paraların düzenlenmesi hususunda hâlihazırda küresel bir yaklaşım veya standart bulunmuyor. Bu nedenle her ülke kendi değerlendirmeleri doğrultusunda düzenleme yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Dijital Parası olacak mı?

Ömer Fatih Sayan, devamında global anlamda bir CBDC hazırlığının olduğunu belirtti ve Merkez Bankası’nın dijital para çalışmalarıyla ilgili, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın önderliğinde her alanda dijitalleşme vizyonuyla teknolojiye çok büyük önem veriyor ve bu alanda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan, 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda ‘Blokzincir Tabanlı Dijital Merkez Bankası Parası’ çıkarılması kararı yer alıyor. Bu kapsamda devletimizin ilgili kurumlarının bu konuda çalışmaları devam ediyor. Blok zinciri teknolojisinin, başta kritik altyapılar olmak üzere birçok sektörde uygulama alanı bulduğunu ve önümüzdeki yıllarda çok daha yaygın olarak kullanılacağını öngörüyoruz.” sözlerini sarf etti.

Binance’de Bitcoin nasıl alırım? Bitcoin nereden satın alınır? Nasıl Bitcoin alınır?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.