Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 2021 yılı kripto fırtınası yarattı. Dalga dalga gelen yatırımcılar, Bitcoin dahil birçok kripto paraya olan ilgiyi artırmış durumda. Chainalysis verilerine göre Türkiye’deki kripto para borsaları, içinde bulunduğumuz yıl itibariyle geçtiğimiz yıla oranla 40 kat daha fazla hacim elde etti ve etmeye de devam ediyorlar.

Türk lirasının ABD Doları dahil birçok paraya karşı olan dramatik değer kaybı, ülkedeki kripto para alım satımındaki artışa adeta yakıt oldu. Yatırımcılar hem Bitcoin rallisinden kazanç elde etmeyi hem de enflasyona karşı sığınmayı umarak ellerindeki Türk liralarını kripto paralara yatırım yaparak değerlendiriyor.

Türkiye’de Bitcoin ve diğer kripto paraların Google’daki aramaları da gözle görülür şekilde artmış durumda.

Erdoğan’ın Ağbal’ı görevden alması kripto para sektörüne yaradı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 ay önce göreve getirdiği Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı gece yarısı yayımlanan kararnameyle görevden alması Türk ekonomisinde şok etkisi yaratmış ve Türk Lirası yüzde 13’e yakın değer kaybetmişti.

Vatandaşlar Türk Lirası’ndaki bu erimeyi kripto paralara yatırım yaparak durdurmayı düşünerek çeşitli kripto paralara aktardı. Kripto veri sağlayıcısı Chainalysis’in Reuters ile paylaştığı verilere göre, 1 Şubat-24 Mart 2020 tarihleri arasında yerli borsalardaki hacim 7 milyar Türk Lirası’nı geçerken, 24 Şubat ile 24 Mart arasında kripto paralardaki işlem hacmi Agbal’ın görevden alındığı hafta sonu ani artışla 218 milyar lirayı (26 milyar dolar) buldu.

Bu veriler aslında büyük bir benimsemeyi de beraberinde getirirken, Bitcoin rallisinin devam etmesi ve fiyatın 62 bin dolar sınırlarında gezmesi kriptoya artan küresel ilgiyi yansıtıyor. Reuters’a göre, “Türk Lirasının zayıflaması, enflasyonun ciddi artışı ve hızlıca para kazanma umudu” yerli yatırımcıyı kripto paralara yönlendiriyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!