Bitcoin ve kripto paraların yükselişi ve piyasa değerlerinin yükselişiyle birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alım satımı oldukça yaygınlaşmış durumda. Evrensel Gazetesi, “Sendika yasak kumar serbest!” başlıklı haberde gelirlerin düşük olmasından dolayı birçok işçinin çareyi başka alanlarda aramasına dikkat çekti ve “En temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelen işçiler kurtuluşu şans oyunlarında, kumarda arıyor. İddaa, rulet, slot oyunları, kripto para işçiler arasında çığ gibi yayılıyor.” detayını ekleyerek iki işçiyle söyleşi yaptı. Gazete işçilerin şans oyunları, kumar ve kripto paralarla ilgili görüşlerini aldı.

Depoda çalışan ve primlerle birlikte asgari ücretin biraz üstünde çalışan Ali isimli işçi, geçim derdinin kendisi gibi birçok insanı Türkiye’de vurduğunu söyleyerek 11 yıl önce arkadaşlarının yönlendirmesiyle şans oyunlarından başlayan kripto paralara ulaşan yolculuğunu böyle anlatıyor…

“50 kuruş verip 45 lira almıştım. O para tatlı geldi, sonra devam ettim. Eve gittiğim zaman ailem bir şey istediğinde ikiletmiyorum, hemen alıyorum. Cepteki para her şeye olumlu yansıyor. Normalde neşeli biriyim ama para olunca daha çok neşeleniyorum. “İşyerinden aldığım 3 bin 500 liranın 1000 lirası kiraya, 1000 lirası faturalara gidiyor. 1500 lirayla nasıl geçineyim?” Bu düşünce Ali’yi daha fazla para veren yasa dışı bahis sitelerine yönlendiriyor: “Akıllı telefonlar çıkınca bu siteler çoğaldı. Bayiye gitmeye gerek yok, oturduğun yerden oynuyorsun. Üç beş kazanıyorsun, sonra kaybediyorsun. Bu sefer kaybettiğini geri almak için oynuyorsun. Sonra bir bakmışsın kaybın artıyor.”

30 bin lira kredi çeken Ali, tek seferde değil ama hepsini iddaaya yatırmış. Sonra kredi taksitlerini ödemekte zorluk çekmiş, ailesi destek olmuş. Hikâyesine şöyle devam eden Ali, “Kâr zarar hesabı yaptım, bugüne kadar 80 bin lira kazanırken, 120 bin lira kaybetmişim” diyor.

İlginizi Çekebilir:  Janet Yellen, Bitcoin karşıtlığından vazgeçmiyor: Spekülatif ve düzenleme getirmeyi değerlendiriyoruz

30 yaşındaki Ali, “Biz yönlendiriliyoruz. Aslında devlet yönlendiriyor. Yani, şu an olanaklar yetersiz olduğu için işçi ister istemez ‘Ben de rahat bir yaşam sağlayayım’ diyor. Üç beş lira kazanmaya çalışıyor. Daha iyi şartlar olsa, daha iyi maaş alsam neden başka şeyler peşinde koşayım ki? Ben 5 bin lira maaş alsam; 1000 lira kira, 1000 lira faturalar, bana kaldı 3 bin lira. 3 bin lirayla ailemi geçindiririm. Ama dedim ya, primleri eklediğinde 3 bin 500 lira alıyorum. Siz evli misiniz bilmiyorum ama iki çocuğum var benim…” diyor.

Kredi taksitlerini ödeyemeyince İddaa oynamaktan vazgeçen Ali’nin umudu kripto paralarda devam ediyor. Sonra konu kripto paralara gelince Ali’den başka Selçuk adlı işçi arkadaşı da söyleşiye dahil oluyor…

Ali: “Babama söz verdim. İki senedir oynamıyorum. Şimdi kripto paraya 2 bin lira yatırdım. Şu an sadece o var…”2-3 aydır sanal para işine girdim. Bakalım oradan ne çıkacak? Bunu ben iddaa olarak görmüyorum, bunda en azından attığın şey kalıyor orada. Bir ürün alıyorsun, bir değer alıyorsun. 50 tane kripto para alıyorsun, o kalıyor orada. Parayı bıraktığın zaman onu kaybetme durumun yok. Bitcoin’in değeri artınca millet ‘Keşke 3 lira 5 lirayken alsaydık’ diyor. Ben de o mantıkla gittim. Benim 2 bin lira param vardı. Dogecoin’e yatırdım. Elon Musk biraz destekliyor kripto parayı.”

Bunları internet üzerinden oynuyor, takip ediyorsunuz…

Uygulamalar var, telefona indirebiliyorsunuz.

Selçuk: Zaten artık kağıt para da çok kullanılmıyor, herkes cep telefonundan ödeme yapıyor. Biz de oynarken cep telefonundan yatırıyoruz.

Peki bu siteler güvenilir mi?

Selçuk: Hepsi değil tabii ki. ICO’su (Kripto para birimlerini kullanan bir fon türü) var. ICO oluşturuyor. Diyor ki 0.5 sentten kripto para çıkaracağım. Alıcısı olacak mı olmaz mı, rekabet edebilir mi düşünüyor. ICO’dan parayı toplayabilir mi? Çok ayrıntıları var.

Dolandırıcılar da var herhalde?..

İlginizi Çekebilir:  ABD'nin Çin şirketlerini ülkeden çıkarması Bitcoin'e fayda sağlayabilir

Selçuk: Var tabii. Mesela yurt dışından tüyolar geliyormuş. Bir tane site kuruyorlar. 200 TL yatırın diyorlar. Bir aylık üye ol, her gün sana garanti maç vereceğim diyor. Sonra 1000 lira bas diyor. 1000 lira basıyorsun ama o maç sadece kendi açtıkları sitede var, başka yerde yok. İddaa bayiine git öyle bir maç yok. 1000 liraya 70 bin lira alacaksın diyor. Bu gayet cazip değil mi? Sonra iddianız tuttu diyor. 78 bin lira para gözüküyor sitede. Sonra devlet vergi kesiyormuş, yüzde 10 vergi 7 bin küsur yatır diyor. Adam 7 bin lira daha yatırıyor. 10 milyar para kaptırdı arkadaşım. Öyle bir hesap yok gerçekte. Sadece o sitede gözüküyor.

Türkiye’de resmi olmayan rakamlara göre en az 2 milyon kişi kripto para alıp satıyor. Geçtiğimiz gün Asya borsalarında yaşanan Dolar kuru şokuyla birlikte insanlar paralarının değerlerini koruyabilmek adına Bitcoin ve diğer kripto paralara sarılmış ve Google’daki Bitcoin kelimesinin aranma hacmi bir önceki güne oranla yüzde 500 artmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.