ABD’nin yaptırımlarından kısa bir süre sonra, halihazırda mücadele eden bir Türk ekonomisi 2016 darbe girişiminden kurtulmayı başaramadı.

Türkiye, blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerini benimsemek adına dünya genelinde öncü adımlar atıyor. Asya ve Avrupa arasındaki konumu nedeniyle dünyanın en stratejik ve kilit ülkelerinden görülen Türkiye, blockchain ve kripto para endüstrisinin merkezi haline gelebilir. 

2016 yılındaki darbe girişimi, hemen ardından gelen ABD yaptırımları halihazırda mücadele eden Türkiye ekonomisiyle birleşince Ekim 2018’den bu yana enflasyonun %25’i aşması gayet normal görülüyor. Hemen hemen tüm bu faktörler ve birlikte düşük faiz oranları yaklaşmakta olan bir kriz ile birleşince Türkiye, ekonomisini toparlamak adına başka bir sektöre gözünü dikmiş gözüküyor.  

Türkiye, ekonomisinin küllerinden doğan yeni bir fırsatı yakalamış gözüküyor; 2020 ile birlikte küresel anlamda konumundan kaynaklı Türkiye bu teknolojinin odak noktası olma fırsatıyla karşı karşıya.

Bu yılın önümüzdeki günlerinde, Türkiye’nin Turkcoin olarak adlandırdığı bir dijital parayı başlatması bekleniyor. Sermaye Piyasası Kurulu ise Türkiye’de kripto paraların açık bir şekilde düzenlenmesini sağlayacak ve yakında başlayacak olan projeler için güvenli ve düzenli bir ortam sunmaya çalışacak.

Yapılan araştırmalar olumlu sonuç veriyor

ING tarafından yapılan araştırmaya göre, herhangi bir Türk’ün, Avrupa’daki herhangi bir bireye oranla çok daha fazla kripto paralarla etkileşim halinde bulunuğu hatta ticaretini yaptığını gözler önüne serdi. Bütün bunlara ek olarak Türkiye’de kripto paralara karşı bir kullanma isteği ve coşkusu da bulunmakta.

Yapılan araştırmanın sonucunda, Türkiye hem kripto para birimlerine karşı olumlu hem de getirdiği teknoloji olan Blockchain’e karşı olumlu görüşler besliyor. Araştırmanın bir diğer sonucunda ise katılımcıların %62’sinin gelecekte kripto para kullanmaya karşı makul olduğu ortaya çıktı. Bu araştırma, Birleşik Krallık’da %24, Almaya’da %21 ve ABD’de %31 ile karşımıza çıkmıştı. 

İlginizi Çekebilir:  Apple kurucusu Steve Wozniak'tan Bitcoin övgüsü: Asla başka bir Bitcoin yaratılamayacak

Farklı bir sonuç ise Türklerin %46’sı cüzdanlarında nakit taşımayı sevmediğini ortaya koyuyor. Raporda belgelenen diğer ülkelere oranla Türkiye iki kat oranla daha az nakit bulundurmayı tercih ediyor.  Bütün bunlara ek olarak Türk halkı kripto ve blockchain hakkında bilgi edinmeye meraklı ve araştırmalar yapıyor.

ING’nin araştırması katılımcıların %55’inin kripto para ve blockchain’i internet üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda öğrendiğini, %33’ünün ise diğer insanlardan fayda ve zararları hakkında  bilgi edindiğini gösteriyor. 

Yapılan araştırmanın bir diğer konusu ise geleneksel bankaların Bitcoin gibi kripto para hesabı sunup sunmaması ile ilgiliydi. Türkiye’de katılımcıların %63’ü bankalar bu hizmeti sağlamalı derken Birleşik Krallık’daki katılımcıların %21’i bu görüşe olumlu yaklaşmıştı. 

Statista tarafından yapılan başka bir çalışmaya göreyse, Türkiye nüfusunun %20’sinin kripto para kullandığını veya sahip olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin 84 milyon nüfusu göz önünde bulundurulunca 16,8 milyon insanın kripto para kullandığını söyleyebiliriz.

Konya ve City Coin

Bu yıl içerisinde Konya, 2,4 milyonluk nüfusuna şehir içi kullanımda aktif olabilecek ve hizmet sağlayacak City Coin olarak adlandırılan bir kripto para birimi üzerinde çalışıyor.

Ocak ayında, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Altay, kent yönetiminin kentteki blockchain kullanımını güçlendirmek amacıyla çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Konya’da yerel yönetimlerle etkileşimlerini kuvvetlendirmek için böyle bir çalışmaya başladıklarını belirtti.

Dijital lira yolda

2019 yılının sonuna doğru, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılında ulusal bir dijital para biriminin testlerinin biteceğini belirtti. Cumhurbaşkanının yıllık programında önümüzdeki 12 ayın hedefleri gösterildi.

Programda ana hatlarıyla verilen hedef, İstanbul’u küresel finans merkezi haline getirmek için cazip bir hale gelmesinde yardımcı olmak için ulusal bir dijital para birimi oluşturmaya çalışmak da bulunuyor. Bu hedef, Türkiye’nin bankacılık kuruluşları tarafından, ülkedeki takas ve yerleşim bankası olan Takasbank ile 2019’un sonunda blockchain tabanlı ve altın destekli bir transfer sisteminin oluşturulmaya çalışıldığı açıklanarak destekleniyor. 

İlginizi Çekebilir:  Güney Kore'de Bitcoin ve kripto para hazırlığı: 2021 yılında vergi alınacak

Takasbank, bankalar arasındaki altın ve para transferini desteklemek amacıyla BiGA Dijital Altın’ı oluşturdu. Blockchain tabanlı olan BiGA,  sisteme katılan tüm bankaların, aralarında bir miktar fiziksel altını temsil eden dijital varlıkları aktarmak için kullanmasına izin veriyor, her birim Borsa İstanbul’un kasalarında depolanmış bir gram fiziksel altını temsil etmekte. 

Bu sistemi şu an; Ziraat, Vakıf, Garanti BBVA, Albaraka Türk ve diğer birkaç banka daha dahil olmak üzere birçok Türk bankası kullanıyor. Türkiye, blockchain ve kripto paralar konusunda vizyonunu ileriye götürmek amacıyla gereken siyasi iradeyi gösteriyor. 

Binance ve Huobi Türkiye’de

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından bazıları, Türkiye pazarındaki kripto payını kapma amacıyla bölgede çalışmalar yapıyor.

Dünyanın en popüler kripto para borsalarından biri olan Binance, Huobi’nin Türkiye’de bir ofis kurduğunu öğrenmesinden hemen sonra İstanbul’da bir ofis kurdu. Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao, 10 ila 20 kişiden oluşan yerel bir ekip kuracağını ve borsada aktif olarak Türk ekibine liderlik edecek bir yönetici pozisyonları olduğunu söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.