Blockchain Center, Bitcoin, Ethereum ve XRP dahil olmak üzere en popüler 10 kripto para için ülkeye göre arama ilgisini görselleştiren etkileşimli bir harita oluşturdu. Türkiye’de en çok arama yapılan kripto para yüzde 78 ile Bitcoin olurken bunu yüzde 7.7 ile Ethereum takip etti.

Google Trends’ten gelen verileri kullanan Blockchain Center, piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan BTC’nin yüzde 80,8’lik bir hakimiyetle dünyanın en çok aranan parası olmaya devam ettiğini söylüyor.

Ancak internet sitesi, yalnızca piyasa değeri sıralamasının mutlaka arama hacmi sıralamasına dönüşmediğini söylüyor. Örneğin, Dogecoin, piyasa değeri açısından ilk 30’da yer almıyor ancak. Yine de en çok aranan kripto para birimlerinin ilk 10’unda bulunuyor.

Dünyanın genelinde yüzde 80 arama hacmi ile Bitcoin zirvede.

Bitcoin arama ilgisinde yüzde 13,7 pay ile Ethereum (ETH) izliyor. Ripple’ın token’ı XRP % 7.7 ile üçüncü sırada. İşte sıralamada yer alan kripto paralar…

  • Litecoin (LTC): 4.7%
  • Bitcoin Cash (BCH): 2.7%
  • IOTA (IOTA): 2.5%
  • Monero (XMR): 2.1%
  • TRON (TRON): 1.8%
  • Dogecoin (DOGE): 1.8%
  • Cardano (ADA): 1.5%

Bitcoin maksimalisti yani en çok tutkuyla bağlı olan ülke konumunda yüzde 94,79 arama ilgisiyle Kenya dünyada lider konumda. Onu Brezilya % 92,6 ve Şili % 89,8 takip ediyor.

Öte yandan, Sırbistan, Rusya ve Güney Kore, Ethereum’un en fazla arandığı ülkeleri arasında yer alırken XRP’nin en fazla arama ilgisine sahip ülkeler Güney Kore, Japonya, İrlanda, Slovenya ve Avustralya olarak göze çarpıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!